Bu haber kez okundu.

25 bin güvenlik korucusu alımı ne zaman şartlar ne?

Hükümet korucu yaş ortalamasını düşürmek için kolları sıvadı. Doğu ve Güney Doğu'da emekli edilen 18 bin 66 güvenlik korucusunun yerine 22-30 yaş aralığında 25 bin 316 yeni güvenlik korucusu alımı yapılacağı öğrenildi. Peki güvenlik korucusu şartları neler? Korucu alımları ne zaman başlayacak?

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 678 sayılı KHK ile 49 yaşını dolduran güvenlik korucularının emekli edilmesine yönelik kanun yürürlüğe girmişti. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 49 yaşını dolduran korucular emekli edilmişti. Ayrıca aynı Kanun Hükmünde Kararname ile 'köy korucusu' ismi 'güvenlik korucusu' olarak değiştirilmişti. Alınan bilgiye göre emekli edilen güvenlik korucularının yerine emekli edilen korucu sayısı kadar alım yapılacak. Bunun yanı sıra ilave olarak 7 bin 250 güvenlik korucusu daha alınacak.

GÜVENLİK KORUCUSU ALIM ŞARTLARI

Güneydoğu ve Doğu'da terörle mücadeleye destek sağlaması amacıyla yeni alınacak 25 bin 316 güvenlik korucusu ile birlikte toplam korucu sayısı 54 bin 760'ya yükselecek. Korucu yaş ortalamasının düşürülmesini amaçlayan bu alım ile ilgili yaş sınırlaması getirildi. Buna göre güvenlik korucusu alımı başvurusu yapacak olan adayların 22 yaşından küçük olmaması, 30 yaşından da büyük olmaması gerekiyor. Gönüllü korucuların yaşlarının ise 37'den büyük olamayacağı belirtiliyor. Yaş ortalamasının düşürülmesi terörle mücadelenin daha kararlı bir şekilde yürütülmesini sağlayacak. Mevcut yaş ortalaması bu sayede 42'den 31'e düşürülmüş olacak.

Ayrıca herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, yıkıcı ve bölücü faaliyetlere katılmamış olmak, kişilik yönünden iyi huylu birisi olarak tanınmış olması gerekiyor. Koruculuk görevini yerine getirecek olan kişi görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmalı. Görevine engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunanlar kesinlikle korucu olamıyor. Ayrıca başvuru yapanların sağlık sorunu bulunmadığını raporla belgelemesi gerekiyor.

KORUCU ALIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

25 bin korucu alımı ne zaman başlayacak sorusu için henüz İçişleri Bakanlığı veya hükümet tarafından bir açıklama yapılmadı. Ancak yaşını dolduran korucuların 6 ay içerisinde emeklilik işlemlerinin tamamlanacağı düşündülüğünde yeni güvenlik korucusu alımı başvurusu tarihinin birkaç ay içerisinde açıklanacağını söyleyebiliriz. Bu konuda önümüzdeki günlerde resmi açıklamaların yapılması bekleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×