Bu haber kez okundu.

677 ve 678 sayılı KHK’larda dikkat çeken detaylar

KHK/677 ve KHK/678 ile sadece ihraç edilen memurlar, kapatılan dernekler, gazeteler ve özel sağlık kuruluşları ile göreve iade edilenler açıklanmadı. Özellikle OHAL kapsamındaki 678 nolu Kanun Hükmünde Kararname ile günlük kiralanan evlerde kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Öte yandan 'cezaevlerindeki tutukluların sınavları', 'korucu düzenlemesi', 'kayyum ataması yapılan şirketlerin işleyişi', 'askeri alanların denetimi' ve 'otellerdeki müşteri hakları' gibi konularda değişiklikler yapıldı.

TERÖR HÜKÜMLÜLERİ SINAVLARA GİREMEYECEK

677 sayılı KHK'daki kararlara göre; terör örgütü üyesi olan ya da bu örgütlerin faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan veya hükümlü olan cezaevlerinde bulunanlar, OHAL'in devamı ve cezalarını çektikleri süre boyunca, merkezi sınavlar ile örgün veya yaygın her türlü eğitim ve öğretim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından cezaevi içinde veya dışında yapılan ya da yaptırılan sınavlara katılamayacaklar.

DARBE GİRİŞİMİ ŞEHİT YAKINLARINA ASKERLİK AFFI

OHAL kapsamında çıkarılan 678 sayılı KHK, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun Hükmünde Kararname'de Milli Savunma Bakanlığına yönelik düzenleme de yer aldı. Askerlik Kanunu'na eklenen geçici madde uyarınca, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında veya devamı niteliğindeki eylemleri, görevi olmadığı halde engellemeye çalışırken şehit olanların yakınları (çocukları, kardeşleri) istemedikleri takdirde askere gitmeyecekleri gibi halen askerlik görevini yürütenler var ise istedikleri anda terhis edilecekler.

HARP OKULLARINDA MESTAR YAPAN SİVİL ÖĞRENCİLER

22 Kasım'da yayımlanan 677 sayılı KHK'ya göre; Kapatılan Harp Okulları ve Harp Akademilerindeki enstitülerde master yapan sivil öğrenciler, YÖK tarafından değerlendirilerek durumlarına uygun üniversitelerde eğitimlerine devam edecekler. Bu maddenin uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ise Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili kılındı.

KAPATILAN KURUMLARIN ÇALIŞANLARINA TAZMİNAT YOK

20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler çerçevesinde, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı nedeniyle kapatılan kurum ve kuruluşlar tarafından, kapatma dolayısıyla hiçbir surette tazminat talebinde bulunulamaz.

GÜNLÜK KİRALANAN EVLERDE KİMLİK BEYANI ZORUNLU

Günü birlik kiralanan evler ile ilgili yeni düzenlemeler 678 sayılı KHK'da yer aldı. Buna göre; 26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına “bekar odaları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler,” ibaresi eklendi. Son KHK ile birlikte, günü birlik kiralanan evlerde, tıpkı otellerde olduğu gibi kiralayan kişiler kiraya veren kişiye kimlik beyan etmek zorunda. Bu evleri kiraya verenler ise genel kolluk kuvvetlerine kiracının kimlik bilgilerini bildirmekle mükellef. Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanamayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen ya da gerçeğe aykırı kayıt tutanlara ise 5 bin lira idari para cezası kesilecek.

KİMLİK KAYITLARI ANLIK OLARAK EMNİYETE BİLDİRİLECEK

Yeni KHK ile 1774 sayılı Kanunun ek 1. maddesinin 2. fıkrası da değişti. Otel ve motel gibi konaklama işletmelerini yakından ilgilendiren değişikliğe göre; ''özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar.'' ifadesine yer verildi. Bu maddeye uymayan işletmecilere ilk olarak idari para cezası kesilecek, devam durumunda ise ruhsatları iptal edilecek.

ASKERİ ALANLARIN DENETİMİ BAKANLIKLARA DEVREDİLDİ

“Türk Silahlı Kuvvetlerine, Sahil Güvenlik Komutanlığına, Jandarma Genel Komutanlığına ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait harekat, eğitim ve savunma amaçlı yapılar için bu Kanun hükümlerinden hangisinin ne şekilde uygulanacağı Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken belirlenir.” ibaresiyle de askeri alanlar için ‘tasarruf’ bu üç bakanlığa geçti.

KORUCU ÇOCUKLARINA KORUCULUK HAKKI

Yeni Kanun Hükmünde Kararname'nin 'güvenlik bölümü'ne göre Güneydoğu Bölgesi'nde görevli korucuların çocukları da istedikleri takdirde 'korucu' olabilecekler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×