Bu haber kez okundu.

680 sayılı KHK ile polise internette araştırma yetkisi verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere 6 Ocak 2017 tarihinde 3 yeni KHK daha eklendi. 6 Ocak KHK'ları ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri, Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere bir çok kamu kurumundan FETÖ bağlantılı personel ihraç edildi. Bunun yanı sıra 680 sayılı KHK ile polisin yetkileri genişletildi.

Bu kapsamda polislere, sanal ortamda işlenen suçlarda internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma ve sanal ortamda araştırma yapma yetkisi verildi. Özel güvenlik görevlilerinin silah yetkisine de yer verilen KHK düzenlemesine göre özel güvenlik görevlileri, silahlarını görev alanı dışına çıkaramayacak.

Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamayacak.

OHAL kapsamında çıkarılan 680 Sayılı KHK ile getirilen düzenlemeye göre Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler noterliklere devredilebilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×