Bu haber kez okundu.

Adil Öksüz nerede? Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıkladı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında sırra kadem basan FETÖ'cü Adil Öksüz halen her yerde aranıyor. Bugüne kadar yapılan operasyonlarla bir türlü yakalanamayan Adil Öksüz'ün nerede olduğu konusunda kesin bir bilgi yok. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede Öksüz'le ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Dün tamamlanan darbe iddianamesi ile ortaya çıkan ''ABD Başkonsolosluğunun Adil Öksüz'le yaptığı telefon görüşmesi'' konusuna da değinen Bozdağ, ''Adil Öksüz bence Türkiye'de birileri tarafından saklanıyor'' dedi. Bozdağ'ın açıklamaları arasında ABD'de tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Kanada'ya kaçmak için hazırlık yaptığı iddiası da yer aldı.

''ADİL ÖKSÜZ BİRİLERİ TARAFINDAN SAKLANIYOR OLABİLİR''

FETÖ'nün hava kuvvetleri imamı olduğu ve örgüt elebaşısı Gülen'den aldığı talimatları uygulayarak darbe girişimini başlatan isim olarak hakkında yakalama kararı bulunan Adil Öksüz'ün nerede olduğu merak konusu. Konuyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Darbe girişimi sonrasında Adil Öksüz'ün kim olduğu öğrenilince hemen harekete geçildiğini belirten Bozdağ, Türkiye'nin her karış toprağında büyük bir arama faaliyeti yapıldığını ve halen de devam ettiğini belirtti. Bozdağ'a göre Adil Öksüz yurt dışına kaçırılacaktı ancak bu teşebbüs başarılı olmadı. ''FETÖ, Öksüz'ü öldürmüş olabilir mi?'' sorusuna ise Bakan Bozdağ ''Bilmiyoruz'' yanıtını verdi ve ekledi. ''Bence hala Türkiye'de saklanıyor. Adil Öksüz bu darbe girişimine ilişkin karanlık pek çok konuyu aydınlatacak kişilerden bir tanesi.''

ADİL ÖKSÜZ'ÜN TELEFONLA ARANMASI

FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından telefonla aranması, dün tamamlanan darbe iddianamesiyle ortaya çıkınca ABD makamlarından açıklama yapılmıştı. Bozdağ, ABD'den gelen açıklamayla ilgili olarak, yüzlerce FETÖ mensubunun ABD'de bulunduğunu hatırlattı. Bozdağ, ''ABD samimi bir işbirliği içinde olmak istiyorsa yüzlerce FETÖ mensubu ABD'de. Onların oturma iznini ve vizesini neden iptal etmedi? Aranan başka kimse de yok. Eğer samimilerse inandırıcılığı için ABD'de bulunan FETÖ'cülerin vizelerinin ve teröristbaşının geçici tutuklanma talebinin yerine getirilmesi lazım. Her kaçan ABD'ye gidiyor.'' dedi.

ABD'NİN HALKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISINI TUTUKLAMASI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'nın ABD'de tutuklanmasını da değerlendirdi. Tutuklamanın tamamen siyasi bir operasyon olduğunu aktaran Bakan Bozdağ, tutuklamaya gerekçe olarak somut delillerin olmadığını sadece iddiaların olduğunu belirtti. İddiaların 17 Aralık'ya olan iddiaların tekrarı olduğunu ifade eden Bozdağ, ''Bakıyorsunuz, Halkbank genel müdür yardımcısını ABD'de hemen tutukluyorsun. Peki bu darbe girşiminin arkasındaki ismi neden tutuklamıyorsun?" dedi.

FETÖ'NÜN ABD'DEN KAÇMA İHTİMALİ

FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in ABD'den Kanada'ya kaçma hazırlığı yaptığı iddiası gündemdeki sıcak başlıklar arasında. İstihbarat birimlerine dayandırılan haberlere göre; Fetullah Gülen, üst düzey örgüt yöneticilerine Pensilvanya'daki çiftliğin satılması için talimat verdi. Söz konusu haberlerde Gülen'in Kanada'ya kaçma hazırlığında olduğu ve çiftliğin boşaltılmaya başladığı belirtildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ'nün Toronto'da bir çiftlik satın aldığının istihbari bilgilerine ulaştıklarını ve bu bilgileri ABD Adalet Bakanlığı'na ilettiklerini açıkladı. Onlarca kez FETÖ lideri Fetullah Gülen'in tutuklanması için ABD'ye talepte bulunulduğunu hatırlatan Bozdağ, ''ABD'den şimdiye kadar olumlu bir cevap alamadık. Gülen'e orada herhangi bir kısıtlama da getirilmedi. Taleplerimizin hepsi ABD makamlarına iletildi ancak halen net bir cevap alamadık.'' diyerek örgütün şu an ABD'den kaçma çabası içinde olduğunu belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×