Bu haber kez okundu.

Askerliğini yapmayan FETÖ'cü polisler askere alınacak

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM) ihraç edilen ve 10 yıllık görev süresini doldurmayan polisler askere alınacak. Milli Savunma Bakanlığı'nın aldığı bu karar için uzmanlar ise ''tehlikeli'' yorumunda bulunuyor.

Akşam Gazetesi'nden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre; Polislik sınavlarında çalınan sorular sayesinde başarılı olup da emniyet kadrosuna giren ve yasayla askerlik görevinden yırtan FETÖ'cü polislerin askere alınmasına yönelik yasal sürecin başladığı belirtildi. Yasa gereği 10 yıllık görev süresini tamamlamış olan polisler askerlik görevini yapmış sayılıyor. Ancak emniyetten ihraç edilen yaklaşık 10 bin polisin henüz bu süreyi doldurmadığı ve FETÖ'cü polislere askerlik için muayene kağıtlarının gönderilmeye başlandığı öğrenildi.

Uzmanlar, Türkiye'ye FETÖ elebaşı Fetullah Gülen talimatıyla ihanet girişiminde bulunan polislerin eline yeniden silah vererek askere alınmasının büyük bir tehdit olduğu, suikastten sabotaja ve hatta gizli askeri sırların sızdırılmasına kadar birçok ihaneti de yapabilecekleri görüşündeler.

BİRLİKLERE UYARI YAPILACAK

Akşam'ın Milli Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı bir açıklamaya göre; FETÖ'cü polislerin durumları gittikleri birliklere bildirilecek. Dosyalarınna sakıncalı personel notu düşülecek. Bu uyarı çerçevesinde ise geri hizmet veya pasif görevler verilerek askerlik yükümlülüklerini tamamlayacaklar.

10 YIL GÖREV YAPAN ASKERLİK YAPMIYOR

Yasa gereği emniyet teşkilatında 10 yıllık görev süresini tamamlayan polisler, askerliğini yapmış sayılıyor. Öte yandan polis eğitim ve öğretim kurumlarında görev yapan ya da bu kurumların giriş sınavlarını kazananların da askerlik işlemleri erteleniyor. 6109 sayılı Askerlik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu'nun ilgili maddesine göre halen görevde olan polisler için ''Emniyet Teşkilatında on yıllık hizmet süresini, memuriyetten sayılmayacak haller hariç olmak üzere tamamlayanlar, askerliklerine karar alınmasını müteakip askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılır'' ibaresi yer alıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×