Bu haber kez okundu.

Askerlik tecil süreleri değişti mi? Bakanlık açıklık getirdi

Askerlik tecilleri iptal mi edildi? söylentileri üzerine Milli Savunma Bakanlığı'ndan resmi açıklama yapıldı. Son birkaç gündür sosyal medya sitelerinde ve bazı yayın organlarında yer alan haberlerde askerlik tecil sürelerinin kısaldığı veya iptal edildiği yönünde bilgiler paylaşılıyordu. Savunma Bakanlığı bu haberler üzerine resmi internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık, söz konusu haberlere ilişkin söylentilere ''uygulamada bir değişiklik yok'' diyerek yanıt verdi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın Duyurusu

İşte Milli Savunma Bakanlığı'ndan askerlik tecili hakkında yapılan o açıklama;

1- Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35'nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.

2- Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler.

3- Örneğin 2012'de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×