Bu haber kez okundu.

ByLock kullanan memur listesi 129 bin kişilik yeni listede yazışmalar da var

ByLock kullanan 129 bin isim listesi belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli iletişim yazımı olduğu bilinen ByLock'u kullanan kamu personelleri hakkında yeni bir inceleme başlattı. Başsavcılığın listesinde bu kez tam 129 bin memurun ismi bulunuyor. Üzerine çalışılan verilerde kamuda çalışan personellerin ayrıca kendi aralarındaki yazışmalarının da bulunduğu öne sürüldü.

Darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturmalarında örgüt üyelerinin kendi aralarında hem 15 Temmuz öncesi hem de sonrasında kriptolu haberleşme yazılımı ByLock'u kullandıkları belirlenmiş ve elde edilen veriler ışığında yazılımı kullanan isimler tek tek tespit edilerek kamudan ihraç edilmişlerdi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından deşifre edilen yazılımı kullanan memurlar ile ilgili olarak yeni bir çalışma başlatıldı.

BYLOCK KULLANAN 129 BİN KİŞİ DAHA TESPİT EDİLDİ

Kurumun ilk aşamada belirlediği iki farklı ByLock kullanıcı listesinde bulunan yaklaşık 50 bin kişi hakkındaki soruşturmalar devam ederken yeni bir listenin daha olduğu ortaya çıktı. Bu listede kamudan 129 bin kişinin isminin yer aldığı iddia edildi. Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın haberine göre; Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) geçen Aralık ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeni bir ByLock kullanan memurlar listesi daha gönderdi. Önümüzdeki günlerde yeni ihraç dalgasını da beraberinde getireceği belirtilen yeni ByLock listesinde 129 bin kişi yer alıyor ve listeyle ilgili çalışma yapılması için Anayasal Suçlarla Mücadele Savcılığı'nın görevlendirildiği belirtiliyor.

YENİ BYLOCK LİSTESİNDE YAZIŞMALAR DA VAR

129 bin kişilik yeni ByLock listesinde kamuda çalışan memurların kimlerle mesajlaştığı ve kullanıcıların birbirleri arasında yaptığı tüm yazışmaların yer aldığı belirtildi. Bu kayıtların incelenmesiyle birlikte sadece ByLock kullanan kişilerin değil aynı zamanda yazılımı kullanmayan ancak FETÖ mensubu olan kişilerin de bulunacağı söyleniyor.

YENİ İHRAÇ DALGASI BEKLENİYOR

MİT'in belirlediği ByLock kullanan 129 bin kamu personeli isim listesi ile ilgili soruşturmalar halen devam ediyor. Hazırlanacak olan raporlar doğrultusunda kamudan büyük bir ihraç dalgası yaşanabilir. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×