Bu haber kez okundu.

ByLock uygulamasına ait istatistiki veriler MİT raporunda!

FETÖ üyelerinin kendi aralarında gizli haberleşmelerini sağlayan 'ByLock' uygulaması, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hem MİT hem de Emniyet İstihbaratı'nın çalışmalarıyla deşifre edilmişti. MİT, uygulamayla ilgili bir de rapor hazırladı. 'ByLock Teknik Raporu'nda örgüt üyelerinin yazışmaları, grup isimleri ve içeriklerle ilgili kritik analizlere yer veriliyor.

Karar'ın edindiği bilgilere göre; ByLock programının Fetullahçı Terör Örgütü'ne özel geliştirildiği ve örgüt içi iletişim için kullanıldığına dair artık herhangi bir şüphe kalmadı. MİT raporunda, Litvanya'da bulunan ByLock ana sunucusundan şu ana kadar toplam 109 Gigabyte veri elde edildi. Uygulama üzerinden 17 milyon 169 bin 632 mesaj gönderildiği ve bunlardan şimdiye kadar 15 milyon 520 bin 552'sinin çözüldüğü belirtiliyor. Geriye kalan şifreli mesajların deşifre edilmesi için halen çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

141 SAYFALIK BYLOCK RAPORU

MİT'in hazırladığı 141 sayfalık ByLock raporunda, uygulama için Litvanya'da hizmet veren 'Baltic Servers' isimli şirketten hizmet alındığı ve IP adreslerinin kira yöntemiyle temin edildiği bilgisine yer verildi. Uygulama sunucusunu yöneten kişinin hizmetlere ait ücretleri aylık ve üç aylık aralıklarla ödediği, bu işlemleri ise dashjohn@yandex.com e-posta adresi üzerinden yaptığı kaydedildi. Aylık ödemesi 330.82 Euro olan sunucu ödemelerine ait fatura görselleri de bu raporda yer aldı.

​ByLock mesaj içeriği örneği
ByLock mesaj içeriği örneği

GRUP İSİMLERİ DİKKAT ÇEKİCİ

ByLock raporunda grup isimleri ise en dikkat çeken bölüm oldu. FETÖ'nün kendi üyelerine katalogdan eş bulmasının da yansıdığı raporda, örgüt içi izdivaç yöntemi için ''BAYAN IZDVC'' grubu oluşturulduğu dikkati çekiyor. ABİLER, Adli Grup, BEDRİN ASLANLARI, Dergici, Dershane, Esnaf, İl dışı öğrenciler ve mesuller bu grup isimlerinden sadece bazıları.

BYLOCK'A AİT İSTATİSTİKİ VERİLER

MİT'in ByLock raporunda çok önemli rakamsal bilgiler de yer alıyor. Buna göre uygulamanın 215 bin 92 kayıtlı kullanıcısı var. Bu kullanıcılardan 184 bin 298'inin şifresi çözüldü. 31 bin 886 grup oluşturulduğu belirlenen uygulamadaki gönderilen ve alınan bütün mesajların toplam sayısı 17 milyon 169 bin 632. Uygulama verilerindeki toplam e-posta içeriğinin 3 milyon 158 bin 388 olduğu belirlenirken, bu içeriklerden bugüne kadar 2 milyon 293 bin 518'i çözümlendi. ByLock uygulamasında en az bir kere mesaj atan veya alan kişi sayısı 60 bin 743, sesli görüşme yapan kişi sayısı 78 bin 165, uygulamayı sadece sesli görüşme için kullanan kişi sayısı ise 46 bin 799.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×