Bu haber kez okundu.

Cezaevlerinde 22 Kasım FETÖ alarmı isyan çıkabilir

FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar kapsamında binlerce üyesi tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Örgüt, cezaevlerindeki mensuplarının 'umutlarını diri tutabilmek için' zaman zaman tarihler belirleyip, söz konusu tarihlerde gelişmeler olabileceğine dair iddialar ortaya atılıyordu. Konuyla ilgili bir iddia da Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın yazısında ortaya atıldı.

Haberde, FETÖ'nün cezaevlerinde isyan çıkartabileceği belirtilerek bunun yarın yani 22 Kasım'da olabileceği öne sürüldü. Şardan'ın yazısında, Şardan, yazısında şu iddialara yer verdi: "Bakanlık bünyesindeki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tatil olmasına karşın önceki gün başsavcılıklara bu kapsamda önemli bir yazı gönderdi. Bakan Bekir Bozdağ adına, genel müdür yardımcısının imzasını taşıyan 19 Kasım tarihli yazıda, FETÖ'nün, önümüzdeki birkaç gün içinde cezaevlerinde yaşanması olası gelişmelerle ilgili yeni bir iddiayı gündeme getirdiğine atıf yapılarak, bu istihbarat paylaşıldı. Cezaevleri yönetimlerini alarma geçiren söz konusu yazıda, cezaevlerinde kalan FETÖ üyesi tutukluların, yan odalarda kalan adli hükümlü ile tutuklulara, 21-22 Kasım'da olay çıkartacaklarını ve destek olmalarını söylediklerinin tespit edildiği açıklandı.'' ifadelerine yer verdi.

Şardan yazısında Adalet Bakanlığı'nın olası olaylara karşı her türlü önlemi aldığını belirtiyor. Diğer yandan 15 Temmuz’da ağır darbe alarak hüsrana uğrayan FETÖ’ye yönelik önlemlerin her koşulda ciddi biçimde alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

CEZAEVLERİNDE ALINACAK TEDBİRLER

1- Ceza ve tevkifevlerinde bugünden (19 Kasım) başlayarak 21-22-23 Kasım tarihlerini özellikle kapsayacak şekilde “ikinci bir talimata kadar” güvenlik tedbirlerini artırılacak, özellikle gece vardiyaları güçlendirilecek. 

2- Özellikle ‘rehin alma’ olaylarına karşı hazırlıklı ve tedbirli olunacak.

3- Jandarmanın bu tarihlerde etkinliği artırılacak, yedek kuvvetlerin cezaevlerinde ya da yakınında bulundurulmaları sağlanacak. 

4- Kurumlarda, en az bir itfaiye aracı hazır bulundurulacak.

5- Kampüs alanlarında acil müdahale ekipleri 24 saat esasına göre planlanacak.

6- Kurum içi istihbarata önem verilecek ve kamera kontrol odalarındaki izlemeler aralıksız yapılarak olağandışı tüm durumlar zamanında tespit edilecek. 

7- Olağandışı tüm gelişmeler en hızlı biçimde Ankara’ya aktarılacak.

8- İçeride ve dışarıda yaşanması muhtemel durumlara karşı valiliklerle irtibata geçilecek, emniyet birimlerinin de kurumlarda veya hemen destek verebilecekleri konumlarda hazırlıklı olmaları sağlanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×