Bu haber kez okundu.

Darbe mahkemeleri ne zaman başlayacak il il duruşma tarihleri

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin 13 ilde iddianameler tamamlandı. İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, Malatya, Antalya, Muğla, Denizli, İzmir, Erzurum, Mersin, Balıkesir ve Zonguldak'ta aralarında tutuklu darbecilerin de olduğu 32 sivil, 61 polis, bin 516 asker olmak üzere toplam bin 609 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Ankara'da hazırlanan 4 iddianamade 443, İstanbul'daki 5 iddianamede 279, İzmir'deki darbe iddianamesinde 267 şüpheli yer alıyor. İstanbul'da 29 polis hakkında açılan ilk FETÖ davası 27 Aralık Salı günü Silivri'de görülmeye başlanacak.

Darbe girişimi mahkemelerinde Fetullahçı Terör Örgütü'nden tutuklanan ya da gözaltına alınarak hakim karşısına çıkarılacak olan şüphelilere yöneltilen suçlamalar arasında, "anayasal düzeni bozmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçları yer alıyor. Şüpheliler için 3'er kez müebbet hapis cezası ağırlıklı olmak üzere 5 yıldan 10 yıla kadar değişen çeşitli hapis cezaları isteniyor. Peki darbe iddianamesi tamamlanan iller hangileri? Darbe mahkemelerinde duruşmalar ne zaman başlayacak? İşte il il sanık sayıları ve FETÖ'cülere istenen cezaların tam listesi...

İSTANBUL DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Özel Harekat Polisleri'ni Huber'e götürmeyen polislerin davası: Darbe girişimi gecesi koruma amaçlı Huber Köşkü'ne gitmek isteyen Özel Harekat Polisleri'ni götürmeyen polisler hakkında hazırlanan iddianamede, 29 sanık polis ismi geçiyor. Bunlardan 21'i hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. İlk duruşma 27 Aralık 2016 Salı günü İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgal eden askerlerin davası: Darbe girişimi sırasında FETÖ'nün üniformalı darbecileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağının iniş yaptığı Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgal etmişti. Sabiha Gökçen'i işgal davası iddianamesine göre aralarında rütbeli askerlerin de olduğu 34'ü er toplam 62 asker hakkındaki darbe duruşması 23-27 Ocak 2017 tarihlerinde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanıklar hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığını işgal davası: FETÖ'nün askerlerinin AK Parti İstanbul İl binasını işgal etme girişimi vatandaşların kararlı mücadelesi ile engellenmişti. Buna ilişkin 14'ü rütbeli, 60'ı er toplam 74 asker hakkındaki iddianame tamamlandı. Sanıklar hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İlk duruşma 6-10 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak

İstanbul Valiliği'ni işgal girişimi davası: Darbe girişimi sırasında en kritik noktalardan birisi olan İstanbul Valiliği de işgal edilmek istendi. Aralarında askerlerin de olduğu 100'den fazla şüpheli hakkındaki iddianameler tamamlandı. İstanbul Valiliği işgal girişimine yönelik hazırlanan 2 iddianameye göre 12'si tutuklu 90 şüpheli ve 23'ü er olmak üzere 24 asker hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Henüz duruşma tarihleri belli değil.

ANKARA DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine yönelik dava: Darbe girişimi gecesi, Ankara'daki Özel Kuvvetler Komutanlığını işgal etmeye gelen darbeci general Semih Terzi'yi canı pahasına da olsa alnından vurarak öldüren kahraman şehit astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edildiği davada 17 asker sanık olarak yargılanacak. 21 Şubat 2017'de Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak olan dava iddianamesinde 17 sanık için 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirme girişimi davası: Ömer Halisdemir'in şehit edildiği Özel Kuvvetler Komutanlığı o gece darbeci askerler tarafından ele geçirilecekti. Darbeci general Semih Terzi emrindeki 69 şüpheli asker hakkında iddianame tamamlandı. İddianamede 38 darbeci asker için 4'er kez, 31 şüpheli hakkında ise 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Duruşma tarihi ise henüz belli değil.

Etimesgut Alay Komutanlığı işgal girişimi davası: Ankara Etimesgut Alay Komutanlığı'nda o gece büyük bir işgal girişimi yaşanmıştı. Zırhlı araçların ve füze rampalarının bulunduğu alayı işgal etmeye gelen onlarca asker halkında desteği ile engellenmişti. 27 sanık hakkında hazırlanan iddianamede her sanık için ayrı ayrı 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Davanın başlayacağı tarih ise henüz belirlenmedi.

Polatlı Topçu Tugayı davası: Kurmay Albay Bilal Akyüz komutasındaki askerlerin Polatlı'daki Topçu Tugayı'nı ele geçirme girişimine yönelik iddianamede farklı rütbelerden 330 şüpheli ismi yer alıyor. Sanıklar hakkında 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Polatlı Topçu Tugayı davasının başlama tarihi henüz belirlenmedi.

İZMİR DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

İzmir'de darbe girişimi için hazırlanan iddianamede 152'si tutuklu toplam 267 sanık ismi geçiyor. Her sanık için ayrı ayrı 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının istendiği İsmir darbe girişimi davası 30 Ocak'ta Aliağa Ceza İnfaz Kurumu'nda başlayacak.

BURSA DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Bursa'da darbe girişimine ilişkin 2 ayrı iddianame hazırlandı. Aralarında farklı rütbelerden subayların da olduğu toplam 48 sanık isminin yer aldığı 32 sanık asker için ilk dava yapıldı. İkinci davanın tarihi ise henüz belli değil. Öte yandan 2. darbe iddianamesinin de tamamlandığı Bursa'da 16 asker için de 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Duruşmanın yapılacağı tarih henüz açıklanmadı.

BALIKESİR DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

2 darbe iddianamesi tamamlanan illerden bir diğeri de Balıkesir. İlk iddianamede 94'ü tutuklu 139 sanık ismi yer alıyor ve sanıklar hakkında 1'er kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. İkinci iddianamede ise 23 şüpheli ismi geçiyor. Bu şüpheliler hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Balıkesir'deki her iki darbe duruşmasının ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı.

MUĞLA DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast yapma amacıyla, kaldığı otele baskın yapan darbeci askerlere yönelik hazırlanan iddianamade firari sanıklar, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında olduğu farklı rütbelerden askerlerle birlikte 47 kişinin ismi yer alıyor. Sanıklar hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen dava 20 Şubat 2017'de Muğla Ticaret Odası Salonu'nda görülmeye başlanacak.

DENİZLİ DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Darbe girişimi gecesi 550 askerin uçakla Ankara'ya götürülmek istendiği Denizli'deki darbe girişimi iddianamesi hazırlandı. 37'si tutuklu 60 kişinin yer aldığı iddianameye göre sanıklara 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Fetullahçı Terör Örgütüne üye olmakla suçlanan ve aralarında 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 60 şüpheli asker hakkındaki duruşma 26 Aralık Pazartesi günü başlıyor.

ANTALYA DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Darbe girişimine yönelik Antalya'da 2 iddianame hazırlandı. Bu iddianamelerden ilkinde 78 kişi hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Diğer iddianamede ise 97 kişinin ismi geçiyor ve onlar için de 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. FETÖ soruşturmaları kapsamında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 78 ve 97 sanıklı iki iddianame terör suçlarına bakan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Antalya'daki darbe davasının tarihi ise henüz belli değil.

MERSİN DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Mersin'de 11'i tutuklu 32 şüpheli bulunuyor. Aralarında asker ve polislerin de yer aldığı sanıklar hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame kabul edildi. Duruşma tarihi henüz belli değil.

ADANA DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Adana'da polis ve askerlerin darbe davası: Eski Seyhan İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Haluk Pamukçu ile 1 kişi hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen Adana'daki darbe iddianamesinin ilk duruşması 2 Aralık'ta yapıldı. İkinci duruşmanın ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Öte yandan aralarında rütbeli askerin de olduğu 5 sanık asker için ilk duruşma da gerçekleşti. Sanıklar hakkında 3'er kez müebbet istenen davanın ikincisinin tahini belli değil.

MALATYA'DAKİ DARBE DAVASI

Malatya Havalimanının kapatılmasına yönelik darbe girişimi davası: Bir numaralı şüpheli olarak eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin de aralarında olduğu 76 şüpheli için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Darbe girişimi gecesi Malatya Havalimanını kapatarak uçakların iniş ve kalkışlarına engel girişimine yönelik davanın ilk duruşması için tarih açıklanmadı.

ERZURUM DARBE GİRİŞİMİ DAVASI

Başsanık olarak Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Murat Koçak ile birlikte 2 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. İlk duruşmanın yapıldığı Erzurum'daki darbe girişimi davasının ikincisi için tarih verilmedi.

ZONGULDAK

Zonguldak Sahil Güvenlik darbe davası: İlk duruşmanın 23 Aralık'ta yapıldığı Zonguldak darbe girişimi iddianamesinde 8'i tutuklu 11 asker ismi yer alıyor. Sanıklar hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının istendiği davanın ikincisi ne zaman yapılacak açıklanmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×