Bu haber kez okundu.

Diyarbakır'daki saldırıda 2 vatandaş daha şehit oldu
Diyarbakır'da bombalı minibüsle yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi. Saldırıyla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valiliği ise bombalı saldırıyı Kemal kod adlı PKK'lı teröristin 3 ton patlayıcı kullanarak gerçekleştirdiğini duyurdu.

Uluslararası bir haber ajansı Diyarbakır'da 11 kişinin şehit düştüğü saldırıyı DEAŞ terör örgütünün yaptığını duyurdu ama bu habere birinci yalanlama Diyarbakır Valiliğinden geldi. Valilik yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili elde edilen bilgiler paylaştı.

SALDIRIYI DEAŞ DEĞİL PKK YAPTI

Valilikten yapılan yazılı açıklamada saldırıyı Kemal kod adlı teröristin gerçekleştirdiği bilgisi kamuoyuna duyuruldu. Valilik saldırıda 3 ton patlayıcının kullanıldığını da açıkladı. Peki Valilik terör örgütü PKK'nın fedai eylemi şeklinde düzenlediği saldırıyla ilgili bilgileri nasıl elde etti? Valilik açıklamasında bu bilgilere de yer verildi. PKK'lı teröristlerin kendi aralarında yaptıkları 3 adet telsiz konuşmasının kayıt altına alındığı, PKK'lıların bu konuşmalarda eylemle ilgili konuştuklarının tespit edildiği vurgulandı.

HABERLER PKK'YI KORUMAYI AMAÇLIYOR

Diyarbakır Valiliği açıklamasında, terör örgütü PKK'nın bu taktiği sivil kayıpların çok olduğu diğer saldırılarda da kullandığına dikkat çekti. Bu haberlerin bölücü terör örgütü PKK'yı korumak için çıkarıldığını söyleyen yetkililer, algı yaratmaya yönelik bu tür haberlere itibar edilmemesini istedi.

VALİLİK: FEDAİ EYLEMİ, PKK'LI KOD ADI ''KEMAL''

Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde, Diyarbakır'daki patlamayı DEAŞ'ın üstlendiği yönündeki yalan haberlerin ardından Diyarbakır Valiliğinden yazılı olarak yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"04.11.2016 günü saat 7.53'te, İlimiz Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarında, bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş ve olayın akabinde saat 11.22’de Valiliğimiz tarafından, patlama olayının bölücü terör örgütü tarafından üstlenildiği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır. Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır. Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer almaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde söz konusu saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Söz konusu sosyal medyada ve bazı haber organlarında yer alan haberler, çoğunlukla sivil vatandaşlarımızın zarar gördüğü ve hayatını kaybettiği menfur saldırı olayıyla ilgili farklı algı oluşturmaya ve bölücü terör örgütünü korumaya yönelik haberlerdir. Valiliğimiz tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi; vatandaşlarımızın resmi açıklamalar dışında açıklamalara ve algı yaratmaya yönelik haberlere itibar etmemesi önem arz etmektedir. Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma çok yönlü olarak ve derinlemesine devam etmektedir ve gelişmeler oldukça bilgi verilecektir."
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×