Bu haber kez okundu.

Enerji Bakanlığı teyakkuza geçti bütün izinler iptal edildi

Anayasa Değişikliği oylaması için 16 Nisan pazar günü seçmenler sandığa gidecek. Devletin tüm kurumlarında olduğu gibi Enerji Bakanlığı'nda da herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için teyakkuza geçildi. Bakanlık, referandum günü olası elektrik kesintilerine anında müdahale etmek için kendi bünyesinde özel bir takip birimi oluşturdu. Enerji kesintilerinin anlık olarak takip edilebileceği bu birim ülkenin dört bir yanında meydana gelebilecek kesintilere anında müdahale edecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın talimatıyla Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü harekete geçti. Bakanlık bünyesinde kurulan merkezde sahadaki olumsuzluklar dev ekranlar üzerinden takip edilecek ve 21 dağıtım bölgesi ile 10 adet Yük Tevzi İşletme Müdürlüğüne canlı bağlantılar sağlanacak.

TÜM İZİNLER İPTAL EDİLDİ

Enerji Bakanlığı canlı takip sistemi sayesinde Türkiye'nin herhangi bir bölgesinden gelen elektrik kesintisi şikayetleri, ilgili dağıtım şirketlerine anında aktarılacak ve kesintiler hızlı bir şekilde müdahale edilmesi sağlanacak. Bu kapsamda referandum sürecinde aksaklık meydana gelmemesi için tüm izinler iptal edildi. TEİAŞ ve elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan personeller 24 saat görev başında olacak. Diğer yandan 16 Nisan'da planlı kesinti yapılmayacağı belirtildi. Olası kesintilere karşı arıza, bakım ve onarım ekiplerinin sayısı arttırıldı. Şirketler, sosyal medya sitelerini de takip ederek, gelen ihbarlar için anında önlem alacaklar.

ÖZEL GÜVENLİK SAYISI ARTTIRILDI

Türkiye genelindeki enerji dağıtım hatları ve elektrik şebekelerinin korunmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. Buna göre; 3 bin 476 devriye, 9 bin 674 jandarma personeli ve 8 bin polis olmak üzere 21 bin kişilik güvenlik ve teknik eleman sahada görev yapacak. Doğalgaz ve petrol boru hatlarının korunması için de özel güvenlik personeli sayısı artırıldı.

HABERLEŞME GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ

Referandum günü haberleşmede yaşanabilecek kesinti ve sorunların önüne geçmek için Bilgi Teknolojileri Kurumu - BTK tarafından Referandum Koordinasyon Merkezi kuruldu. Türksat A.Ş., Türk Telekom ve GSM şirketleri tarafından oluşturulan özel koordinasyon ekipleri bu merkezle bağlantı halinde olacak ve  16 Nisan'da iletişimin sürekliliğinin sağlanması için güvenlik tedbirleri alacak.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×