Bu haber kez okundu.

FETÖ'cü hainlerin TSK görev listesi ortaya çıktı! İşte o isimler

FETÖ'nün TSK'daki görev listesinde 15 generalin isimleri ve görevleri yer alıyor. ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığında yürütülen soruşturma kapsamında 15 Temmuz darbe girişiminde ataması yapılan ve yeni görevlerini devralarak Türkiye'yi kana bulamak için harekete geçen komutanların kimlikleri tespit edildi.

Başsavcılık, görevlendirme listesinde kimlerin olduğunu belirlemek için titiz bir çalışma yaptı. Harekat planı ile görev listesinin, cuntacılar tarafından 15 Temmuz gecesi saat 21.00 sıralarında birliklere iletildiği belirlendi. Birlik dışında olan ve görevlendirme listesindeki bazı isimlere ise telefonla bilgi verildiği tespit edildi. Bu bilgilendirme sonrası bazı komutanlar, görev verilen birliklerdeki komutayı almak üzere harekete geçti. Cumhuriyet Başsavcılığı bu isimlerin listesini açıkladı. Habertürk'te yer alan o isimler ve görevleri şöyle;

Semih Terzi: Özel Kuvvetler 1. Tugay Komutanı olan Terzi, darbe gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek için Diyarbakır'dan askeri uçakla Ankara'ya geldi. Fakat Semih Terzi, darbe girişiminin gidişatını değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından alnından vurularak öldürüldü.

Osman Ünlü: Darbecilerin atama listesinde Ankara Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildi. Polatlı Topçu ve Füze Okulu Komutanı Tümgeneral Osman Ünlü darbe gecesi Ankara 4. Kolordu Komutanlığı'nı ele geçirmeye gittiği belirlendi. Ünlü'nün yerine ise Polatlı 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün geçti.

Bican Kırker: Resmi görevi Kara Kuvvetleri Personel Yönetim Daire Başkanı olan Tuğgeneral Bican Kırker, 15 Temmuz'da Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'na görevlendirildi. Darbe gecesi görevi devralan Kırker tankların çıkarılması emrini verdi. Ancak darbe karşıtı vatansever subaylar tarafından gözaltına alındı.

Sadık Köroğlu: Ankara Jandarma Okullar Komutanlığı'nın başında olan Köroğlu, Jandarma Eğitim Komutanlığı'nı ele geçirmek istedi.

Ünsal Coşkun: Tuğgeneral rütbesindeki Coşkun, Kara Havacılık Okul Komutanı görevindeydi. Darbe girişimi gecesi Kara Havacılık Tümen Komutanı Hakan Atınç'ı derdest ettirdi ve onun yerine geçti. Ankara'yı kana bulayan helikopterlerin havalanması talimatını Ünsal Coşkun verdi.

Ali Kalyoncu: Resmi görevi Kara Kuvvetleri Personel İşlem Daire Başkanı olan Tuğgeneral Ali Kalyoncu, 28. Mekanize Tugay Komutanlığı'na atandı ve görevi devraldı. Ankara sokaklarına çıkarak araçların üzerinden geçen ve halka silah doğrultan tanklar ile diğer zırhlı araçların tugaydan çıkarılması emrini verdi.

Kerim Acar: Kara Harp Okulu Dekanı Tuğgeneral Kerim Acar, derdest edilen Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz’ün yerine geçti.

Sinan Süer: Genelkurmay 1. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Başkanı Sinan Süer, darbe gecesi Genelkurmay Karargahı'nda bulunuyordu. O geceye ilişkin ortaya çıkan görüntülerde Süer, elinde silahla darbecilerle birlikte hareket ettiği görüldü.

Muharrem Köse: Genelkurmay Hukuk Müşaviri olan Albay Muharrem Köse, atama listesinde Genelkurmay Adli Müşaviri olarak yer alıyordu. Köse, bu görevi devralmak üzere o gece Genelkurmay Karargâhı’nda idi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×