Bu haber kez okundu.

FETÖ'den atılan çalışanlara işe iade yolu kapandı

FETÖ üyesi olmak suçundan hem devlet kadrolarında hem de özel sektörde çalışan binlerce kişi işten atıldı. İhraç ve işten çıkarılma kararına itiraz eden bazı kişilerin mahkeme sonuçları hakkında bilgiler gelmeye devam ederken, Koza Grubu'ndan atılan bir işçinin işe iade edilmesi yönünde açtığı davaya olumlu yönde karar veren yerel mahkemenin bu kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Karar özellikle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu personelleri için de emsal teşkil edecek.

Yargıtay'ın KHK'lar ile devletten temizlenen FETÖ'cülerin idare mahkemelerinde açtığı davalara emsal oluşturacak. Koza Grubu'na atanan kayyumların bazı çalışanlar tarafından engellenmesi üzerine bir personel ''kayyumun görevini yapmasını engellemeye çalıştığı'' suçlamasıyla işten atıldı. İş sözleşmesine haklı fesih nedeni olarak yansıyan bu gerekçe nedeniyle çalışana tazminat ödenmedi. Çalışan ise İstanbul 2. İş Mahkemesi'ne giderek 'işe iade davası' açtı.

Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çalışan hakkında "FETÖ'ye yardım ettiği, kayyum atanmasına dair mahkeme kararına muhalefette bulunduğu, bu sırada tehdit ve izinsiz görüntü alma suçlarını işlediği" iddiasıyla hakkında adli soruşturma bulunduğuna dair mahkemeye yazı göndermesine rağmen yerel mahkeme çalışanı haklı bularak işe iade edilmesine karar verdi. Karar ise savcılık tarafından temyiz için Yargıtay'a gönderildi.

Sabah'tan Ensar Atar'ın haberine göre; temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi çalışanın işten çıkarılma gerekçelerinin yerinde olduğunu belirleyerek yerel mahkemenin "işe iade" kararını oybirliğiyle bozdu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×