Bu haber kez okundu.

FETÖ duruşması için en büyük mahkeme salonu Sincan'da yapıldı

Darbe girişimi gecesi Türkiye'yi iç savaş ve kaosa sürüklemek isteyenler hiç düşünmeden milletin üzerine tankları sürdü, silahlarla masum sivilleri katletti ve savaş uçakları ile milletin iradesinin temsil edildiği TBMM başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Özel Harekat Merkezi'ne bomba yağdırdı.

15 Temmuz'dan bu yana 6 ay geçti ve bu sürede FETÖ mensubu cuntacılar için onlarca iddianame hazırlandı. Dava aşamasına gelen FETÖ davaları için Türkiye'nin en büyük duruşma salonu Ankara'daki Sincan Cezaevi Kampüsü içine kuruldu.

DURUŞMA SALONU TAM 12 BİN METREKARE

FETÖ darbe girişimi için sadece Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 iddianame hazırlandı. İddianame sayısı da fazla olunca, Sincan Cezaevi yerleşkesinde 12 bin metrekare alana yapılan Türkiye'nin en büyük duruşma salonu inşa edildi. Duruşma salonu iki katlı. İlk katta tutuklu bekleme alanı, nezarethane yer alırken, ikinci katta ise duruşma salonu yer aldı.

İLK DURUŞMA 28 ŞUBAT'TA

FETÖ 15 Temmuz darbe girişimi davalarının görüleceği salonda ilk duruşma ise tarihi bir günde 28 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Askeri vesayetin yıldönümünde bu defa başka cunta girişimi, mahkeme heyetleri önünde hesap verecek. FETÖ'nün elebaşı terörist Fetullah Gülen, davalarda bir numaralı sanık sıfatı ile dosyalarda yer alacak.

YAŞ üyesi Akın Öztürk, Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı İlhan Tolu, Personel Yönetim Başkanı Mehmet Partigöç, Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Başkanı Mehmet Dişli ve onlarca general yargılanacak isimlerden sadece birkaçı. Tarihi duruşmanın günü geldiğinde Sincan Cezaevi'ndeki duruşma salonunda yaklaşık 730 sanık yargıya hesap verecek. 600 avukatın müvekkillerini savunması beklenen duruşmayı yaklaşık 84 gazeteci takip edecek.

Son teknolojiye göre tasarlanan mahkeme salonundaki duruşmalar, salona kurulan iki dev ekran üzerinden de takip edilebilecek. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Hasan tasar 1 yıl önce

Allah dan tek dileğim abim Murat tasarınsagsalimevine işine geridonmesi dilegle alla razı olsun