Bu haber kez okundu.

FETÖ kaydı yoktur belgesi kimlere verilecek nasıl alınacak?

'FETÖ kaydı yoktur' belgesi ByLock kullandıkları gerekçesiyle suçlanan, ancak yapılan soruşturmalar neticesinde aksi tespit edilen yani ByLock'u kullanmadıkları anlaşılan kişilere verilecek. Darbe girişimi sonrası Milli İstihbarat Teşkilatı, FETÖ'nün gizli iletişim uygulaması ByLock'un Litvanya'daki ana servis sağlayıcısının şifresini kırarak hem örgüt üyelerinin yazışmalarını hem de ByLock kullanıcısı olan kişilerin isimlerini deşifre etmişti. Çalışmalar neticesinde ise 215 bin 92 kişinin ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı.

İSİMLER BYLOCK ARAMA MOTORU'NDA

MİT tarafından ortaya çıkarılan ByLock kullanıcı listesinde 215 binden fazla isim yer alıyor. Ayrıca çalışmalar sonucunda örgüt üyelerine ait 18 milyon mesaj ile 3 milyon e-posta yazışması tespit edildi. Yapılan çalışmaların ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı bünyesinde özel bir yazılım geliştirildi. ''ByLock Arama Motoru'' adı verilen bu sistem sayesinde 81 ildeki emniyet görevlileri şüphelendikleri kişilerin isimlerini tarayarak ByLock kullanıcısı olup olmadıklarını öğrenebiliyor. Konuyla ilgili olarak her ilde 3'er kişilik polis ekipleri görevlendirildi.

MAĞDURİYET ALGISI SONA ERECEK

Yenişafak Gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu bugünkü köşe yazısında, hem 'ByLock arama motoru'na hem de FETÖ soruşturmaları kapsamında ortaya çıkan 'Mağduriyet algısı' konusuna değindi. Öte yandan Orakoğlu, ByLock kullanıcısı olmadığı halde ByLock'cu olarak hakkında işlem yapılan ancak soruşturma neticesinde 'temiz' çıkanlar için de 'FETÖ kaydı yoktur' belgesi verileceğini belirtti. Orakoğlu'na göre MİT tarafından deşifre edilen ByLock yazışmaları Türkiye genelindeki Cumhuriyet Savcıları ile Emniyet Müdürlüklerine gönderilecek. Bu sayede ortaya atılan FETÖ'nün 'mağduriyet algısı'na son verilecek.

FETÖ KAYDI YOKTUR BELGESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

Tüm bu gelişmelerin yanında Fetullahçı Terör Örgütü ile bağlantısı bulunmayan Wi-Fi şifresi, ikinci el cep telefonu ya da farklı nedenlerden dolayı suçlu olmadığı halde ''ByLock'' kullanıcısı suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan kişiler kısa sürede temize çıkacak. ByLock kullanmadığı ya da bununla ilgili herhangi bir suça karışmadığpı anlaşılan kişilere ise ''FETÖ kaydı yoktur' belgesi verilecek. Söz konusu belge temize çıkan kişilerin il savcılıklarına bizzat başvuru yapmasıyla verilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×