Bu haber kez okundu.

FETÖ'nün medya tetikçilerine üçer kez müebbet istendi

15 Temmuz darbe girişiminin medya ayağında yer aldılar. Aylar öncesinde harekete geçerek köşe yazıları ve televizyon programları ile darbe girişimine zemin hazırladılar. O isimler hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Tuncay Opçin ve toplam 16 şüpheli isim. Hepsi 15 Temmuz darbe girişimi öncesi FETÖ'nün medyadaki tetikçiliğine soyundu. Hatta Altan Kardeşler ile Nazlı Ilıcak, darbe girişiminden sadece 1 gün önce katıldıkları televizyon programında darbe girişiminin ayak seslerini duyurarak, darbeyi övdüler.

Sadece bu isimlerle değil. Kapatılan Zaman Gazetesi'nin firari Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, darbe girişiminden 9 ay 15 gün önce yayımlanan Zaman'ın reklam filmi ile 15 Temmuz'u işaret etmiş, FETÖ'cü Tuncay Opçin'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini 2 gün önce attığı ''Yatakta basıp, şafakta asacaklar'' tweeti ile duyurmuştu. Tüm görüntüler ve tweetler iddianameye delil olarak girdi.

FETÖ terör örgütünün basın yolu üzerinden algı operasyonu yaptığı vurgulandı. 16 şüpheli hakkında 'darbeye teşebbüs' suçlamasıyla 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede ayrıca, FETÖ'nün firari tetikçileri Ekrem Dumanlı, Emre Uslu ve Tuncay Opçin hakkında 'Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak' suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Yine Altan Kardeşler ve Nazlı Ilıcak hakkında da ayrıca 'Silahlı terör örgütüne yardım' suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

TAHLİYELERİNE KARAR VERİLEN 13 ŞÜPHELİ MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ'nün medya yapılanması davasında tahliye kararı verildikten sonra 'darbe girişimi' soruşturması kapsamında tekrar gözaltına alınan aralarında Atilla Taş ve Gökçe Çulhaoğlu'nun da bulunduğu 13 şüpheli 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' suçlarından tutuklanmaları talebi ile nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Anahtar Kelimeler:
Feto
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×