Bu haber kez okundu.

FETÖ'nün oyun görünümlü yeni mesajlaşma uygulaması deşifre edildi

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt üyeleri birbirleriyle haberleşmek için bugüne kadar türlü yöntemler denedi. Darbe girişiminden sonra yapılan istihbarat çalışmaları sonucundan örgüt içi iletişimin 'ByLock' uygulaması üzerinden sağlandığı ortaya çıkmıştı. Fakat bu uygulama deşifre olduktan sonra FETÖ'cüler Eagle, Talk ve Kakao gibi uygulamalardan faydalandı. Ancak tüm bu uygulamalar titiz çalışmalarla deşifre edildi. FETÖ'nün şimdi de oyun görünümlü bir uygulama üzerinden örgüt üyelerine talimat verdiği ortaya çıktı.

YENİ UYGULAMA 'CANDY CRUSH SAGA' GÖRÜNÜMLÜ

FETÖ'nün mart ayından itibaren yeni bir ağ üzerinden örgüt üyelerine mesaj göndermeye başladığı belirlendi. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre FETÖ'nün yeni mesajlaşma uygulaması 'Cand Crush Saga' görünümlü. Örgütün, bu uygulama ile çözülmelerin ve itirafların önüne geçmeyi amaçladığı belirlendi. Ayrıca gözaltındaki veya tutuklu olan örgüt mensuplarının işkence ve kötü muamele gördükleri yönünde ''Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'' ve ''Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği''ne şikayette bulunmaları halinde yardımcı olunacağı mesajı verdiği de belirlendi.

İŞKENCE ve KÖTÜ MUAMELE TALİMATI

Darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan, ihraç edilen veya tutuklanan bazı FETÖ üyeleri, itirafçı oldu. Bu itirafları engellemek isteyen örgüt, üyelerin moral ve motivasyonunu yüksek tutumak için farklı yöntemlere başvurmaya başladı. Bu kapsamda FETÖ mart ayının başından itibaren dünya genelinde milyonlarca kişinin oynadığı 'Candy Crush Saga' görünümlü yeni bir gizli mesajlaşma uygulamasını devreye soktuğu tespit edildi. Güvenlik birimleri, söz konusu uygulamanın deşifre edilmesi için yoğun mesai harcadı. Örgütün, bu ağ üzerinden gözaltına alınma ve tutukluluk esnasında hangi hallerin işkence ve kötü muameleye delil olduğu yönünde üyelerine bilgi aktardığı yani bir nevi hukuki destek verdiği belirlendi. Örgüt üyelerine, hakim karşısına çıktıklarında işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları yönünde şikayet etmeleri talimatı verildi.

ByLock

'BYLOCK'U İNKAR EDİN

Fetullahçı Terör Örgütü'nün, üyelerine 'ByLock'u kabul etmeyin diyerek talimat verdiği de belirlendi. Örgüt, yeni haberleşme ağını kullanan üyelerine gönderdiği mesajda ''Telefonlarda çıkan ByLock programları için düzmece ByLock görüşmeleri hazırlanacak, bunlar üzerinden itiraf almaya çalışacaklar, kesinlikle kabul edilmemeli, bu tarz bir sorgulamanın işkence olduğu belirtilmeli'' denildiği ileri sürüldü.

GÜLEN'İN MESAJLARI ORTAYA ÇIKTI

FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in yeni haberleşme ağı üzerinden gönderdiği mesajlar da deşifre edildi. Gülen'in örgüt mensuplarını ''Süreç bize ne kazandırdı sorusuna cevap olarak, yeniden ikaz edildik. Dualarınız, teheccütleriniz eksikti kendinize gelmeniz için Allah sizlere yeni yöntemler öğretti. Allah bu hizmetteki kömür ruhları ayırdı. Münafıklığı ve başka cemaatleri gösterdi. Vifak ve ittifakımızı pekiştirdi'' diyerek uyardığı kaydedildi.

KULLANICILARIN İSİMLERİ ORTAYA ÇIKARILACAK

Güvenlik birimleri, ByLock benzeri bu uygulamanın tüm ayrıntılarını, kullanan kişilerin isimlerini ve yapısını ortaya koymak için çalışmalarını derinleştirdi. Programın cep telefonlarına nasıl yüklendiği ve kimler tarafından kullanıldığının belirlenmesi için mesaj içeriklerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmaların aralıksız devam ettiği bildirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×