Bu haber kez okundu.

FETÖ'nün yeni haberleşme sistemi 'şifreli alfabe' deşifre edildi

Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ'ye yönelik operasyonlara hız kesmeden devam ederken, örgüt üyelerinin faaliyetlerini de yakından takip ediyor. EGM Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine yönelik sürdürülen çalışmalarda yeni bilgilere ulaştı. Cezaevlerinde tutuklu FETÖ'cülerin kendi aralarında 'şifreli alfabe' kullanarak gizli bir şekilde iletişim kurdukları tespit edildi. Söz konusu alfabe, 'mors alfabesi'ndeki gibi noktalama işaretleri ve çizgilerden oluşuyor.

81 İLE UYARI GÖNDERİLDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm illere gönderdiği uyarı yazısında, örgüt üyelerinin çeşitli materyalleri kullanarak şifreli iletişim kurduğunu belirtti. Kabartma, noktalama ve çizgilerle oluşturulan bir alfabe aracılığıyla şifreli haberleşme yapıldığını tespit eden Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, tutuklu örgüt üyelerine dışarıdan destek verilip verilmediğinin araştırılmasını istediği bildirildi. Bu kapsamda gizli haberleşmeyi cezaevine getiren ya da cezaevinden alıp dışarı çıkararak örgüt üyelerine yardım eden kişilerin olup olmadığının da detaylı bir şekilde araştırıldığı öğrenildi.

Mors Alfabesi
Mors Alfabesi ile haberleşmede noktalar ve kısa çizgiler kullanılıyor.

ŞİFRELİ ALFABE, MORS ALFABESİNE BENZİYOR

FETÖ'den tutuklanan kişilerin kendi aralarında kriptolu haberleşme imkanı sağlayan 'şifreli alfabe' yapı itibariyle Mors Alfabesi'ne benziyor. Nokta ve çizgilerden oluşan Mors alfabesi ile olarak 1835 yılında oluşturulmuştu. İlk mesajın 1844 tarihinde çekildiği mors alfabesi günümüzde kullanılmıyor. Ancak Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri, yeni buldukları bu yöntemle şifreli bir alfabe oluşturarak cezaevlerindeki diğer tutuklu FETÖ'cüler ile kendi aralarında gizli iletişim kurabiliyorlar. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili araştırma ve soruşturma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. Kaynak: Haberturk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×