Bu haber kez okundu.

Flash bang nedir Ortaköy teröristi bu bombayı kullandı!

Ortaköy Reina saldırganı tarafından saldırı esnasında 3 kez kullanıldığı belirtilen Flashbang isimli bomba nedir? Terörist Flasbang'leri nereden temin etti? Sadece ABD askeri envanterinde bulunduğu söylenen Flashbang nerede üretiliyor? İşte tüm detaylar...

İSTANBUL Ortaköy'deki gece kulübü Reina'da yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği ve 65 kişinin de yaralandığı silahlı terör saldırısına ilişkin başlatılan soruşturmada önemli bir detay ortaya çıktı. Saldırının yapıldığı esnada kayıtta olan güvenlik kameralarını inceleyen ve olaydan kurtulan tanıkların ifadesini alan İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerinin elde ettiği bulgulara göre saldırgan, silahının şarjörünü değiştireceği sırada 'Flash Bang' adı verilen bir şok bombası kullandı.

FLASH BANG NEDİR?

Sadece Amerikan Özel Kuvvetler'ine bağlı birliklerin kullandığı ileri sürülen 'FlashBang' ABD'nin askeri envanterine kayıtlı bir nevi şok bombası. Atıldıktan sonra patladığı esnada ışık ve 170 desibelin üzerinde ses dalgası yayan bu bomba ortamda bulunan kişilerde geçici körlüğe ve duyu kaybına neden olduğu gibi kısa süreli sersemliğe yol açıyor. Bu sayede ortamdaki kişiler etkisiz hale geliyor. Bombanın ilk defa 1970'li yıllarda İngiliz SAT komandoları tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

Saldırıdan kurtulan bir Reina çalışanının ifadesine göre saldırgan, bu bombadan 3 adet kullandı. Bu sayede de birbirine bantladığı şarjörleri, mermisi bittikten sonra kolay bir şekilde değiştirebildi. Olay yeri inceleme ekipleri saldırının gerçekleştiği Reina'da yaptıkları incelemelerde Flashbang parçaları buldu. Bu parçalar incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Teröristin ise bu bombayı nereden ve nasıl temin ettiği de araştırılıyor.

PENSİLVANYA'DA ÜRETİLİYOR

Flashbang'ler daha önce Türkiye'de gerçekleştirilen hiçbir terör saldırısında kullanılmamıştı. ABD ordusunun envanterinde bulunan bu bombanın fabrikası ise Pensilvanya'da bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×