Bu haber kez okundu.

Gözaltına alınan HDP milletvekilleri arasında eş başkanlar da var
Türkiye'de 4 Kasım gece yarısı gün içerisinde çok ses getirecek bir son dakika gelişmesi yaşandı. HDP'ye yönelik yürütülen terör soruşturmaları kapsamında 5 ilin Cumhuriyet Başsavcılıkları'nca alınan kararla HDP'li vekiller için eş zamanlı gözaltı operasyonu gerçekleşti. Operasyon kapsamında HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 11 HDP'li milletvekili gözaltına alındı.

Geçtiğimiz aylarda dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'li vekiller gece yarısından itibaren tek tek gözaltına alınmaya başlandı. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Başsavcılıklarınca yürütülen terör soruşturmasında dokunulmazlıkları olmadığı halde ifade vermeye gitmeyen Halkın Demokratik Partisi'nin 11 milletvekili yakalandı. Peki gözaltına alınan HDP'li vekiller kimler, neden gözaltına alındılar ve neyle suçlanıyorlar?

GÖZALTINA ALINANLAR

Daha önce savcılıklar tarafından başlatılan 6-8 Ekim olayları, KCK ve Demokratik Toplum Kongresi soruşturmaları için ifade vermeye çağrıldıkları halde kendi istekleriyle gitmeyeceklerini beyan ederek haklarında gözaltı kararı çıkarılan ve operasyonla yakalanan milletvekillerinin isimleri şöyle;

- Genel Başkan Selahattin Demirtaş
- Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ
- Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder
- Şırnak Milletvekili Ferhat Encü
- Şırnak Milletvekili Leyla Birlik
- Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir
- Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan
- Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken
- Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan
- Hakkari Milletvekili Selma Irmak
- Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım

HANGİ İLLERE GÖTÜRÜLDÜLER?

Gözaltına alınan HDP'li milletvekilleri, soruşturmaların yürütüldüğü savcılıkların bulunduğu illere sevk edildiler. Buna göre Nursel Aydoğan, Ferhat Encü ve Leyla Birlik Şırnak'a, Selma Irmak ve Abdullah Zeydan Hakkari'ye, İdris Baluken Bingöl'e götürülürken Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir ve Gülser Yıldırım ise Diyarbakır'a götürülüyor.

Sırrı Süreyya Önder
Sırrı Süreyya Önder gözaltına alındığı an çekilen fotoğraf

ARAMA BAŞLATILDI

Ankara'da gözaltına alınan Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır'da gözaltına alınan Selahattin Demirtaş'ın evlerinde arama yapıldığı bildirildi. Operasyonlar sırasında gözaltına alınmayan milletvekilleri HDP Genel Merkezi'nde toplantı yaptı. Bu sırada Terörle Mücadele ekipleri parti genel merkezine gelerek arama çalışması başlattı.

SUÇLAMALAR NELER?

HDP'liler hakkındaki gözaltı kararlarının, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındığı bildirildi.

Gece yarısı operasyonuyla yakalanan HDP'li vekillerin haklarında birçok fezleke bulunuyor. Yöneltilen suçlamalar arasında ''terör örgütü PKK propagandası yapmak'', ''suçu ve suçluyu övmek'', ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek'', ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''devletin bütünlüğünü bozmaya teşebbüs etmek'' gibi suçlar yer alıyor.

4 MİLLETVEKİLİ ARANIYOR

Haklarında yakalama kararı bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün yurt dışında oldukları, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin devam ettiği öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×