Bu haber kez okundu.

HSYK tarafından 96 hakim ve savcı açığa alındı!

HSYK'da 96 hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda da soruşturmalar devam ediyor. HSYK Genel Kurulu'nun yeni aldığı kararla görevden uzaklaştırılan hakim ve savcı isim listesinde 96 kişinin olduğu bildirildi.

FETÖ'nün yargı yapılanmasına yönelik darbe girişiminden başlatılan soruşturmalar sonucunda HYSK'dan bu güne kadar toplam 3 bin 530 hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı. Ayrıca daha önceden açığa alınan hakim ve savcılar arasından ise toplam 3817 kişinin ihraç edildiği belirtildi. Kurumdan en son 17 Kasım'da 203 hakim savcı ihraç edilmişti.

20 Aralık'ta görevden uzaklaştırılan hakim ve savcı isim listesi açıklandığı anda sizlere aktaracağız.

İSİMLER FETÖ İTİRAFÇILARI VE DELİLLER İLE BELİRLENDİ

HSYK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 97 yargı mensubu hakkında başlattığı soruşturma kapsamında, 96 hakim ve savcıyı görevden uzaklaştırdıklarını açıkladı. Açığa alınan hakim ve savcıların isimlerinin FETÖ soruşturması kapsamında alınan itiraf ve toplanan deliller üzerine tespit edildiğini belirtti.

Yılmaz, HYSK Genel Kurulu'nun darbe girişiminden sonra 3 bin 530 hakim ve savcı için ihraç kararı verdiğini, bunlarda 3 bin 261'inin ihraç kararının kesinleştiğini kaydetti. Ayrıca bugün açıklanan 96 kişi ile birlikte toplam 287 hakim ve savcı hakkında da görevden uzaklaştırma kararı alındığını söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×