Bu haber kez okundu.

Hüsnü Mahalli neden tutuklandı işte son Twitter yazıları

TÜRKİYE'nin ünlü gazetecileri arasında yer alan Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahalli'nin başına, Twitter hesabından attığı yazılar dert oldu. Sosyal medyadan hükümet ve devlet büyükleri aleyhine paylaşımlar yapan Mahalli hakaret gerekçesiyle gözaltına alındı. Bugün ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ilk olarak Hüsnü Mahalli'nin evinde arama yaptı. Bulunan bazı dijital malzeme ve dokümanlara incelemek üzere el koyan polisler Hüsnü Mahalli'yi de gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Ünlü gazetecinin gözaltına alınmasına gerekçe olarak ''sosyal medya aracılığıyla devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan soruşturma'' gösterildi.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli Hüsnü Mahalli'nin "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından tutuklanmasına hükmetti.

Erkan Tan

ERKAN TAN HEDEF GÖSTERDİ İDDİASI

Hüsnü Mahalli'nin gözaltına alınmasında A Haber'de ''Sabah Ajansı'' isimli programın sunucusu Erkan Tan'ın söylediklerinin etkili olduğu iddia ediliyor. Erkan Tan, programda Hüsnü Mahalli ile ilgili bir haberi sunarken ''sen katilin itisin'' ifadelerini kullanmıştı. Gazeteci-yazar Mahalli, bu yayının yapılmasından hemen sonra gözaltına alındı. Bunun üzerine tüm oklar Erkan Tan'a çevrildi ve bazı çevreler ''Mahalli'yi Erkan Tan hedef gösterdi'' yorumunu yaptı.

HÜSNÜ MAHALLİ'NİN TWITTER YAZILARI

Gazeteci yazar Hüsnü Mahalli Twitter'da ne yazdı da gözaltına alınıp tutuklandı? Mahalli'nin sosyal medya hesabından son yazdığı yazılar arasında Suriye'deki Esed rejiminin Halep'in büyük bir bölümünü almasından memnun olduğunu belirttiği mesajlar en dikkat çekenler arasında yer alıyor. Mahalli, Halep'te öldürülen kişilerin siviller değil Nusra militanlarının olduğunu iddia ediyor.

Hüsnü Mahalli Twitter yazısı - 1

Hüsnü Mahalli Twitter yazısı - 2

Hüsnü Mahalli'nin gözaltına alınmadan önce yazdığı yazılardan ilkinde; ''Halep işi tamam. Medyanın şarlatan yaratıklarına duyurulur. Yalanların sonu geldi. Halep'te teröristlerin yok edilmesinden dolayı kafayı üşüten medyanın şarlatanları Nusra saflarına katılıp Hurilerin hayalini kurabilir. Her gün Halep'te ''sivil ölümlerden'' söz eden şarlatanlar Halep halkının teröristlerden kurtulmayı nasıl kutladığını seyretsin''. ifadeleri yer aldı.

Hüsnü Mahalli Twitter yazısı - 3

Yandaş olmanın da bir rajonu olduğunu ve gizli istihbarat örgütlerinin tezgah kurduklarını da öne süren Mahalli yazısının devamında, ''Baylar Bayanlar yandaş olmanın da bir rejonu var! Üzüldüğünüz tipler Nusra katilleri. Onlar Türkiye'ye göre de terörist. Göz yaşlarınıza yazık. Halep işi bitmiş ama Mossad-CIA operasyon merkezi El-Cezira bizdeki şarlatanlar gibi tezgaha devam. İşe yaramaz!'' diyor.

Hüsnü Mahalli Twitter yazısı - 4

Hüsnü Mahalli Twitter paylaşımları üzerine toplumun birçok kesiminden küfürlere varan ağır eleştiriler aldı. Bu eleştirilere de cevap vermeyi ihmal etmeyen Mahalli, ''Bana küfür eden zavallılar; 100 bin terörist tank, top, roket, kimyasal silah ve diğer ağır silahlarla Türkiye'de olsaydı ne yapardınız? Halep tamam sırada başka yerler var. Suriye'de teröristler yok edilecek Türkiye terörden kurtulacak. 2011 öncesinde olduğu gibi. Zavallı şarlatan yaratıklar; Halep yalanlarınız tamam şimdi sırada Suriye gerçekleri var. Boşuna uğraşmayın yakında işiniz bitecek.'' diyerek yazılarını paylaşmaya devam etti.

GÖZALTINA ALINMADAN ÖNCE BU YAZIYI YAZDI

Hüsnü Mahalli'nin gözaltına alınmadan önce sosyal medyada attığı son mesaj ise ''Zavallı Aktrollere acıdım. Benden bu kadar. Haydi yatağa. Devami yarın Medya Mahallesi'nde. Halk TV: 11.00'' oldu.

Hüsnü Mahalli Twitter yazısı - 5

HÜSNÜ MAHALLİ KİMDİR?

Hüsnü Mahalli 23 Mayıs 1949 tarihinde Suriye'nin Cerablus kentinde dünyaya geldi. Türkmen Barak aşireti mensubu olan Mahalli, Orta Doğu ve siyaset uzmanı olarak bilinmektedir. Akademisyen gazeteciler arasında yer alan Mahalli bir dönem Akşam Gazetesi'nde yazarlık yapmıştır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×