Bu haber kez okundu.

İhanet üssü NATO! 462 Türk subayından 237’si FETÖ’cü

NATO karargahı değil, FETÖ karargahı! Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) üniformalı teröristleriyle 15 Temmuz'da kanlı darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün NATO karargahlarına yerleştirdiği subay sayısı ortaya çıktı. NATO'da görevli 462 Türk subayından 237'sinin FETÖ'cü olduğu öğrenildi. Hükümet tarafından 'geri dön' çağrısı yapılan 200 subayın dönmediği ve bunlardan 58'inin eşinin de KPSS hırsızı olduğu belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında örgütün yurtdışı yapılanması deşifre edildi. Savcılık, NATO'da görevli Türk subaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturmada dikkat çekici bilgilere ulaştı. Bu bilgiler arasında en önemlisi ise çeşitli ülkelerde faaliyet yürüten NATO karargahlarında görevli 462 subaydan, aralarında general rütbesinden isimlerin de olduğu 237 subay hakkında FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla adli ve idari işlem yapıldığı öğrenildi.

189 NATO'CU SUBAYDAN 18'İ TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında daha önce 189 NATO subayı hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Kararın ardından yapılan operasyonlarda bu kişilerden 18'i tutuklanmıştı. Savcılık başta Hollanda, İtalya ve Belçika'da görevli olan 38 subay hakkında da yakalama kararı çıkarttı. 18 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda ise sadece 1 zanlı yakalandı. 37 kişinin adreslerinde bulunamadığı bildirildi. Savcılığın emniyete verdiği gözaltı listesindeki isimlerin adreslerinde da aramalar yapıldı.

İLTİCA TALEBİNDE BULUNDULAR

Darbe girişimin ardından NATO karargahlarında görevli olan FETÖ şüphelisi subaylar meslekten ihraç edilmişti. İhraç edilen subaylar isim listesinde bulunan kişilere de ''Türkiye'ye dönün'' emri verilmişti. TSK'dan ihraç edilen ancak haklarında herhangi bir adli işlem yapılmayan 10 NATO subayı ile birlikte toplam 237 kişiden yaklaşık 200'ü bu çağrıya uymayarak firari duruma düştü. Bazıları sağlık raporu alarak Türkiye'ye dönmezken bazıları da görevli oldukları ülkelere iltica talebinde bulundu.

3 GENERAL FETÖ'CÜ

NATO'da görevli FETÖ mensuplarından 3'ünün general rütbesinde olduğu tespit edildi. Bunlarda Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu, Tuğgeneral Numan Yediyıldız veTuğgeneral M.Y. Bu 3 general de TSK'dan ihraç edilenler arasında bulunuyor. FETÖ'den işlem yapılanlar arasında ayrıca albay ve yarbay rütbesinde çok sayıda askeri personelin ismi yer alıyor.

17 FETÖ'CÜ SUBAY KIRMIZI BYLOCK LİSTESİNDE

Öte yandan NATO'da görevli FETÖ'cü subaylar arasında 17'sinin terör örgütünün gizli iletişim yazılımı ByLock'u kullandıkları tespit edildi. ByLock kullanan subayların isimleri ise yazılımı en çok kullanan ''kırmızı ByLock listesi''nde bulunuyor. Şüphelilerden 58'inin eşlerinin ismi de soru hırsızlığına yönelik 2010 KPSS soruşturmasında geçiyor.

NATO'DAKİ FETÖ'CÜ SUBAYLARIN LİSTESİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) NATO karargahlarına yerleştirdiği subayların en fazla olduğu ülkelerin başında ABD, Almanya, İtalya, Belçika ve Hollanda yer alıyor. Ülke ülke NATO'da görevli subayların sayısını gösteren liste şöyle;

HOLLANDA: 32 NATO subayından 17'si hakkında işlem yapıldı.
İTALYA: 62 NATO subayından 25'i hakkında işlem yapıldı.
BELÇİKA: 140 NATO subayından 78'i hakkında işlem yapıldı. (29'u NATO karargahı/Brüksel)
ABD: 39 NATO subayından 26'sı hakkında işlem yapıldı.
ALMANYA: 77 NATO subayından 32'si hakkında işlem yapıldı.
İSPANYA: 16 NATO subayından 8'i hakkında işlem yapıldı.
AVUSTURYA: 3 NATO subayının 3'ü hakkında da işlem yapıldı.
NORVEÇ: 10 NATO subayından 4'ü hakkında işlem yapıldı.
MACOM (NATO Deniz Komutanlığı - İNGİLTERE): 18 NATO subayından 9'u hakkında işlem yapıldı.
SEEBRIG (Güneydoğu Avrupa Tugayı - YUNANİSTAN): 9 NATO subayından 2'si hakkında işlem yapıldı.
NIFC (NATO İstihbarat Füzyon Merkezi - İNGİLTERE): 4 NATO subayından 3'ü hakkında işlem yapıldı.
UKMARFOR (İngiliz Deniz Kuvvetleri): 1 NATO subayı hakkında işlem yapıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×