Bu haber kez okundu.

İstanbul Ortaköy'deki Reina'da kanlı terör: 39 ölü, 69 yaralı

İSTANBUL 2017'nin ilk saatlerinde son dakika silahlı saldırı haberi ile sarsıldı. Ortaköy'deki ünlü gece kulübü Reina'ya silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 39 kişinin yaşamını yitirdiğini, ölen kişilerden 21'inin kimliklerinin belirlendiğini açıkladı. Soylu, Reina'daki silahlı saldırıda ölenlerden 16'sının yabancı uyruklu olduğunu belirtirken, 69 kişinin yaralandığını ve yaralılardan 4 kişinin sağlık durumunun ağır olduğu duyurdu.

Uzun namlulu silahla taranan Reina'daki saldırıda yaralanan vatandaşlar olay yerine gelen ambulanslar ile Okmeydanı, Şişli Etfal ve çevredeki özel hastanelere kaldırıldı. Şişli Etfal Hastanesi'nde 4'ü ağır 13 yaralı bulunuyor. Saldırganın, hedef gözetmeksizin mekanın içerisinde rastgele ateş açıldığı bilgisi var. Saldırı esnasında, kulüpte bulunan vatandaşların, panikle denize atladığı da belirtiliyor. Deniz polisi, yaptığı çalışmalarla denize atlayan vatandaşları kurtardı.

İstanbul Ortaköy Reina silahlı saldırı

TERÖRİSTİN KİMLİĞİ ARAŞTIRILIYOR

Reina saldırısını düzenleyen teröristin kimliği henüz belli değil. Polis ekipleri teröristin kim olduğunu belirlemek için bölgedeki güvenlik kameralarını incelemeye alırken, saldırıyı noel baba kıyafetli bir kişi tarafından uzun namlulu kaleşnikof silahla yapıldığı öne sürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Teröristin arama çalışmaları sürüyor. Emniyetimizin en hızlı şekilde çalışıyor.'' dedi.

Vasip Şahin Reina saldırısı açıklaması

İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Saldırı ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Vasip Şahin, ''Saat 01.15 sıralarında bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu şehit ederek, sonra bir vatandaşımızı şehit ederek içeri girmesi sonucu maalesef içeride çok vahşice, acımasızca, orada sadece yılbaşını kutlamak ve eğlenmek üzere gelmiş masum insanların üzerine çok acımazca kurşun yağdırarak maalesef bugünkü olayı meydana getirmiştir. Bu bir terör saldırısıdır. Şu ana kadar kadar yapılan tespitlere göre en az 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bunların bir tanesi polis memuru, yine en az 40 yaralımız hastanelerde tedavi altındadır. Konuyla ilgili detaylı araştırmalar yapılıyor. Arkadaşlar onun üzerinde çalışıyor. Bundan sonra daha detaylı açıklamalar sizlerle ayrıca paylaşılacaktır. Şu anda paylaşabileceğim kısaca bilgiler bunlardır.'' dedi.

''SALDIRI 10 - 15 DAKİKA DEVAM ETTİ''

Reina'daki saldırıdan kurtulan bir vatandaş yaşadıklarını anlattı. Görgü tanığı, 50 - 60 el silah sesi duyduğunu ve hemen yere yattığını belirtti. Saldırganların kaç kişi olduklarını bilmeyen görgü tanığı çok sayıda silah duyduğunu ve hemen kendisini korumaya aldığını belirterek, ''Sonrasında şok halindeydim, sonra olanları hatırlamıyorum." dedi. Öte yandan bir başka görgü tanığı ise ateşin 10 - 15 dakika sürdüğünü ve gece kulübü çalışanlarının mekanı daha iyi bildikleri için en korunaklı yerlere saklandıklarını vatandaşların ise kendilerine korunacak bir yer bulmak için sağa sola koşuşturduklarını ileri sürdü.

Süleyman Soylu Reina saldırısı açıklaması

1 POLİS ŞEHİT OLDU

Saldırıda 1 polisin de şehit olduğu bildirildi. Saldırı esnasında yaralanan polis memuru ilk olarak Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şehidin cenazesini çalışma arkadaşları dualar ve gözyaşları içerisinde Adli Tıp Morgu'na götürdü.

CUMHURBAŞKANI ve BAŞBAKAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, saldırıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Saldırı haberinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüşerek olayla ilgili bilgi alan Başbakan Yıldırım, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi aktardı. Bu arada Cumhurbaşkanı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Saldırı nedeni ile büyük üzüntü içerisinde olduğunu belirten Erdoğan'ın gelişmeleri yakından takip ettiği, hayatını kaybedenler ve yaralılar hakkında bilgi almaya devam ettiği öğrenildi.

Bekir Bozdağ Reina saldırısı açıklaması

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Ortaköy'deki Reina'ya yapılan silahlı saldırıya ilişkin hükümet kanadından ilk açıklama, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapıldı. Bozdağ Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı/sabır, yaralılara şifa diliyorum. İstanbul'daki menfur terör saldırısını yapan teröristi, saldırı emri verenleri ve saldırıya yardım edenleri lanetliyorum. Bu, Türkiye'mize, huzurumuza, birliğimize, kardeşliğimize ve hepimize yapılmış kalleş ve hain bir terör saldırısıdır. Hiçbir terör saldırısı, birliğimizi bozamayacak, kardeşliğimizi yok edemeyecek,Türkiye'nin terörle etkin mücadelesini zaafa uğraşamayacaktır. Terörün kökünü kazımak için Türkiye bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararlı ve etkin mücadelesini sürdürecek/terörü, bitirecektir” ifadelerini kullandı.

RTÜK YAYIN YASAĞI GETİRDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İstanbul Ortaköy'deki terör saldırı ile ilgili Başbakanlık talimatıyla geçici yayın kısıtlaması getirildiğini açıkladı. RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, ''15/02/2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 7'nci maddesinde "milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtilerek, "01/01/2017 tarihinde İstanbul ilinde meydana gelen silahlı saldırının da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden söz konusu olayla ilgili, geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Medya hizmet sağlayıcıları tarafından; anılan saldırıya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede; saldırıya ilişkin olarak, saldırı sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa saldırı sonucu yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlar yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir. Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur.''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×