Bu haber kez okundu.

Kamuda 127 bin memura FETÖ incelemesi

Kamu personel alımı konusunda hükümet eskiye göre daha tedbirli davranıyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu kurumlarındaki FETÖ ihraçlarından sonra memur alımı konusunda hükümet yeni güvenlik tedbirleri uygulamaya başladı. Daha önce sadece güvenlikle ilgili birimlere alınacak olan kişiler arşiv taraması ve güvenlik soruşturmasından geçirilirken şimdi tüm kamu kurumlarına yerleştirilecek memur adayları sıkı güvenlik süzgecinden geçiriliyor.

127 BİN MEMURA FETÖ SORUŞTURMASI

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 3 Ekim tarihli 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmıştı. Kanun ile devlet memurluğuna alım yapılacak kişilerin tümüne güvenlik soruşturması ve arşiv taraması yapılması yönünde şart getirilmişti. Bu kapsamda hali hazırda kamuda görevli memurlar ve yeni alınan personeller ile birlikte 127 bin 342 memur güvenlik soruşturması ve arşiv taramasından geçirildi.

SORUŞTURMA GEÇİCİ PERSONELLERİ DE KAPSIYOR

Kamu kurumlarına personel alımında daha sıkı uygulanan güvenlik soruşturması ve arşiv taraması uygulaması geçici personel için de uygulanıyor. Yapılan özelleştirmeler sonrası işten çıkarılıp da kamuya geçici personel olarak alınan yaklaşık 25 bin kişi güvenlik soruşturmasından geçirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×