Bu haber kez okundu.

KPSS operasyonu gözaltı listesinde 105 kadının ismi var

İstanbul, İzmir, Konya, Ankara ve Adana başta olmak üzere 31 ilde KPSS operasyonu başlatıldı. Polis ekipleri eşleri Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları sonucunda tutuklu bulunan 105 şüpheli kadının yakalanması için çalışma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla başlatılan operasyonda, 15 Temmuz darbe girişiminde akfif bir şekilde rol aldıkları ve terör örgütü FETÖ üyesi oldukları belirlenen 105 askeri personel eşi kadın şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Öte yandan şüpheli FETÖ mensubu kadınların terör örgütü FETÖ'ye himmet parası transfer ettikleri, örgütün üst düzey yöneticileri ile irtibat kurdukları ve Bank Asya'da para hareketlerinin belirlendiği öğrenildi.

KPSS OPERASYONU DETAYLARI

FETÖ'ye yönelik KPSS soruşturması kapsamında bugüne kadar 6 operasyon gerçekleştirildi. Bu son dalga ise özellikle 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelindeki FETÖ mensuplarının eşlerine yönelik yapılıyor. Ankara merkezli operasyon bu sabah saat 07.00 sularında başladı ve toplam 31 ili kapsıyor. Gözaltına alınacak olan isimlerden 29'u Ankara'da, 21'i İstanbul'da, 5 kişi İzmir'de diğerleri de 31 farklı ilde bulunuyorlar. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde aramaların yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

KPSS operasyonunda gözaltına alınan isimler arasında öğretmen, araştırma görevlisi, sosyolog ve bilgisayar işletmenleri gibi kamu personeli çalışanlarının olduğu belirtiliyor. Yine şüphelilerden 2'sinin albay, 14'ünün yarbay, 40'ının binbaşı, 40'ının yüzbaşı ve 4'ünün ise üsteğmen eşi oldukları belirtildi. Bu kişilerin halen cezaevlerinde tutuklu olarak bulundukları ve eşlerinin de 2010 KPSS sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür ile ilgili olarak sınav sorularının çalınmasına ilişkin kuvvetli şüphe bulunduğu bildirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×