Bu haber kez okundu.

MGK kararları için gözler Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararları 31 Ocak Salı günü (bugün) gerçekleşecek toplantının ardından açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilgili bakanlar ve bürokratlar katıldı. Bu yılın ilk MGK toplantısında gündem terörle mücadele. İşte MGK'da konuşulacak konu başlıkları...

FIRAT KALKANI HAREKATI ve DEAŞ'LA MÜCADELE

Öncelikli gündem başlığı terörle mücadele olacak Milli Güvenlik Toplantısı'nda, El Bab'a düzenlenen operasyon ve bundan sonraki süreçte neler yapılacağı ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki açıklamalarında El Bab'ın terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesinden sonra daha fazla içeri gidilmeyecek demişti. Ancak El Bab'da DEAŞ'ın büyük bir direniş göstermesi de söz konusu. El Bab'ın tamamen temizlenmesi ve Türkiye'nin sınır güvenliğinin sağlanması için yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı geniş kapsamlı olarak değerlendirilecek. DEAŞ'la mücadele de bu başlık altında ve yine koalisyon güçlerinin yürüttüğü operasyonlar da ele alınacak.

PKK YAPILANMALARI DEĞERLENDİRİLECEK

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında PKK ve FETÖ gibi diğer terör örgütleriyle mücadele de masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye terör örgütlerinin saldırısına maruz kalıyor'' demişti. Bugünkü MGK toplantısında terörle mücadelede atılacak adımlar, ana gündem maddesi olacak. Suriye'de ve Irak'ta PKK yapılanmalarına yönelik geniş kapsamlı değerlendirmeler, istihbarat raporları masada olacak. Özellikle Sincar ve Telafer bölgesinde PKK'nın yapılanmalarına izin verilmeyeceği söylenmişti. Bu konuda eldeki tüm veriler geniş kapsamlı olarak konuşulacak ve terörle mücadelede izlenecek yol haritası bir anlamda yeniden çizilmiş olacak.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER

OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler'in (KHK) uygulanması ve takibi de MGK toplantısı konuları arasında yer alıyor. FETÖ'yle mücadele kapsamında önemli adımlar atılıyor. Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iadelerinin red edilmesi üzerine yeni bir iade dosyası daha gönderildi. Darbede görev alan firari darbeci subayların iadesi ile ilgili gelişmeler değerlendirilecek.

ALMANYA BAŞBAKANI ANGELA MERKEL

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmek üzere perşembe günü Ankara'ya gelecek. Görüşmelerde NATO'da görevli olan 40 FETÖ'cü askerin, Almanya'ya iltica talebinde bulunması da masaya yatırılacak. Bugün yapılacak olan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında önemli başlıklar ele alınacak. 31 ocak MGK kararları ise gerçekleşecek olan toplantı sonrasında açıklanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×