Bu haber kez okundu.

MGK toplantısı 31 Ocak basın açıklaması 6 maddelik bildiri tam metni

2017'nin ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı tam 8 saat sürdü. Toplantıda konuşulan konuların en başında 'terörle mücadele' yer aldı. Toplantı sonrası 6 maddelik yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama, 'Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik terör tehdidi ile güvenlik risklerine karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirler kapsamlı şekilde görüşülmüştür.'' metniyle başlıyor ve aynı madde içerisinde ''Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu asimetrik saldırılara karşı, yurt içinde ve yurt dışında gereken her türlü tedbirin alınması konusunda kararlılığımız teyit edilmiştir'' deniyor.

Metnin teröre ilişkin önemli bir metni de ''Dini, mezhebi, etnik kavram ve hassasiyetleri istismar eden terör örgütleri ve onları destekleyen odaklara karşı ayrım gözetmeksizin mücadeleye azim ve kararlılıklar devam edilecektir'' deniyor.

ABD'YE ÇOK SERT TERÖRE DESTEK ELEŞTİRİSİ

Açıklamanın ikinci maddesi de yine terörle mücadeleye ilişkin ancak isim verilmeden Amerika Birleşik Devletleri'ne bir eleştiri var. Son günlerde artan PYD/YPG'ye destek konusunda artan tartışmalar konusunda açıklama bulunan maddede, ''terör örgütleri muhatap kabul edilip bu örgütlere çeşitli usuller ile silah yardımında bulunulmasının terörün güçlenmesine ve yayılmasına zemin hazırladığı'' vurgusu da dikkat çeken bir madde oldu.

SURİYE ve IRAK'TAKİ SON GELİŞMELER

Açıklamada Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin değerlendirildiğine dair detaylar da var. Açıklamanın 4. maddesinde, Suriye'de gerçekleştirilen ateşkesin korunması ve güçlendirilmesi ile Astana toplantısının ayrıntılı şekilde ele alındığı belirtiliyor ve Türkiye'nin siyasi geçiş süreci konusunda kararlılığının devam edeceğine yönelik bir vurgu yapılıyor.

MYANMAR'A İNSANİ YARDIMLAR ARTACAK

Açıklamanın beşinci maddesinde Kıbrıs müzakerelerinin detaylı bir şekilde ele alındığı belirtiliyor. Son madde de Myanmar'da Arakanlı Müslümanların durumlarının ele alındığı ve insani yardımların artarak devam edeceği belirtiliyor. Son dönemin en uzun süren MGK toplantısında öne çıkan başlık, yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadele oldu.

Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı 31 Ocak 2017 kararları tam metni
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 31 Ocak 2017'de Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti.

31 Ocak 2017 Tarihli MGK BASIN AÇIKLAMASI

1- Türkiye’nin millî güvenliğine yönelik terör tehdidi ile güvenlik risklerine karşı, hukuk çerçevesinde alınan tedbirler kapsamlı şekilde görüşülmüştür. FETÖ/PDY, PKK ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadele başta olmak üzere, 2016 yılı içinde meydana gelen terör eylemleri hususunda yıllık güvenlik değerlendirmesi yapılmıştır.

İstanbul, Kayseri ve İzmir’deki menfur terör eylemleri, Rus büyükelçisi’ni hedef alan suikast ve İstanbul’da yılbaşı gecesi yapılan hain saldırı, adli ve idari soruşturmalar göz önünde bulundurularak her yönüyle ele alınmış ve saldırılar şiddetle kınanmıştır.

Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu asimetrik saldırılara karşı, yurt içinde ve yurt dışında gereken her türlü tedbirin alınması konusundaki kararlılığımız teyit edilmiştir. Bölücü terör örgütü ve uzantısı olan örgütler tarafından yapılan hain saldırılar, Türkiye’nin uluslararası kamuoyuna açıkladığı tezlerinin doğruluğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Terör örgütleriyle mücadeledeki haklılığımızın uluslararası düzeyde daha etkin şekilde anlatılması gerektiği vurgulanmıştır.

Dinî, mezhebî, etnik kavram ve hassasiyetleri istismar eden terör örgütleri ve onları destekleyen odaklarla, ayrım gözetilmeksizin mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edileceği ifade edilmiştir.

2- Terör örgütlerinin muhatap olarak kabul edilip, bu örgütlere çeşitli usullerle silah yardımında bulunulmasının, terörün güçlenmesine ve yayılmasına zemin hazırladığı belirtilmiştir.

3- Suriye ve Irak’taki son gelişmeler ayrıntılı şekilde değerlendirilmiş; bu ülkelerden kaynaklanan terör tehditlerinin, ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri üzerinde durulmuştur.

4- Suriye’de gerçekleştirilen ateşkesin korunması ve güçlendirilmesi ile Astana toplantısı ayrıntılı şekilde ele alınarak, Türkiye’nin siyasi geçiş sürecinin başlatılmasına yönelik çabalarını ve insani sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceği kaydedilmiştir.

5- Kıbrıs meselesine çözüm bulunması için Cenevre’de yapılan görüşmeler kapsamlı şekilde ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunması hususunda atılacak adımlar değerlendirilmiştir.

6- Myanmar’da Arakanlı müslümanların durumu ele alınmış ve insani yardımların artırılarak devam etmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×