Bu haber kez okundu.

Osman Baydemir ve 2 HDP milletvekili gözaltına alındı

HDP'de son dakika gözaltı depremi yaşandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında başlatılan soruşturma kapsamında 'zorla getirme' kararı verilen HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile birlikte HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım gözaltına alındı.

Alınan son bilgilere göre gözaltına alınan HDP'li milletvekilleri ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

CUMHURBAŞKANINI ve HÜKÜMETİ ALENEN AŞAĞILAMA SORUŞTURMASI

TBMM'de kabul edilen yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına dair anayasa değişikliği sonrasında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı İmam Taşçıer hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama", "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlarından soruşturma başlatmıştı. İfadesinin alınması için savcılık tebligatı gönderilen Taşçıer, ifade vermeye gitmedi. Bunun üzerine savcılık 'zorla getirme' kararı çıkarttı. Kararın ardından harekete geçen emniyet ekipleri İmam Taşçıer'i evinden çıkarken gözaltına aldı.

OSMAN BAYDEMİR KİMDİR?

Şu an HDP Şanlıurfa Milletvekili olan Osman Baydemir, 1 Ocak 1971'de Diyarbakır'da dünyaya geldi. 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştır. Halkların Demokratik Partisi üyesi olan Baydemir, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir yıl serbest avukatlık yaptı. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP Şanlıurfa 1.Sıra adayı olarak gösterilmiş ve seçilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×