Bu haber kez okundu.

Şemsiyeli saldırgan ne kadar hapis cezası alacak?
Dün sabah saatlerinde Acıbadem metrobüs durağı yakınlarında bindiği metrobüsün şoförünü şemsiye ile darp ederek kazaya neden olan saldırgan gözaltına alınmıştı. Uzmanlar saldırgana birçok farklı suçlamanın yöneltilebileceğini söylüyor.

24 TV'ye konuşan Avukat Rezan Öpdemir açıklamasında, ''Ceza hukuku bakımından meseleyi irdeleyecek olursak, ikili bir tasnif yapmak lazım. Saldırganın şoföre karşı olan eyleminin ceza hukukuna olan yansımalarının tezahürleri ve bu olay neticesinde yaralanan ve malı zarar gören üçüncü şahısların durumu. Olayı bu perspektifle değerlendirmek lazım'' dedi.

SALDIRGAN NE İLE SUÇLANACAK?

Türk Ceza Hukuku'na göre şemsiye de bir silah sayılabilir. Bu konuda ise Avukat Epözdemir, ''Basit bir müdahale ile giderilebiliyorsa 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis, şoföre karşı yapılan eylem basit bir müdahale ile giderilemiyorsa 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis, 11 vatandaşa yapılan eylemi ise yine bu cezalar geçerli fakat orada olası kast indiriminden faydalanabilir. Böyle olursa 11 kişi bakımından cezası üçte bir oranında ya da yarısı kadar indirilebilir.''

HAYATINI KAYBEDEN OLURSA CEZA AĞIRLAŞABİLİR

Yaralı vatandaşlardan hayatını kaybeden olması durumunda cezanın niteliğinin de değişebileceğini vurgulayan Avukat Epözdemir, ''11 kişiden birinin ölümü vuku bulursa bu durumda kanaatimce şüpheli olası kastla adam öldürmeye sebep olma suçundan soruşturulacaktır. Bu durumda da ceza 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası gibi çok ağır nitelikli bir bağlayıcı ceza türü karşımıza çıkacaktır.'' ifadelerini kullandı.

YARALILARIN DURUMUNA GÖRE CEZA DEĞİŞECEK

Eğer şoför tarafından yolcuya tahrik varsa, saldırganın şoföre karşı işlediği suçun cezası düşebilir. Avukat Rezan Epözdemir, savcılığın, saldırganın olası kast durumu üzerinden de duracağını söylüyor.

Savcılığın tartışacağı konu hakkında Epözdemir, ''Savcılık, saldırgan hakkında 'öldürüyorum ama istemiyorum' mu diyor yoksa 'ön görüyorum ama olursa olsun olmazsa olmasın' mı diyecek. Kanaatimce burada olası kast hükümleri tatbik edilir. Olursa olsun olmazsa olmasın kastı söz konusu olur. Her 11 yaralı bakımından olası kast hükümlerinden sorumlu olur ve bir ölüm de söz konusu olursa olası kastla öldürmeden sorumlu olur. Bunun neticesinde de Türk Ceza Kanunu'na göre şüpheli 20 yıldan 25 yıla kadar 'olası kastla adam öldürme' hükümleri ölenler bakımından burada tatbik edilebilir.'' dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×