Bu haber kez okundu.

Taksi şoförleri müşteri olarak çağırdıkları Ubercileri dövüyor! Uber nedir, nasıl çalışır?

Taksici-Uberci tartışması çığrından çıkmaya başladı. Sürekli karşı karşıya gelen taksici ve Uberciler bu kez adli vakalık oldu. Taksi şoförleri müşteri gibi çağırdıkları Uber şoförlerini dövmeye başladı. Olay bir Uber şoförünün şikayetçi olmasıyla patlak verdi. Peki Uber nedir? Uber nasıl çalışır? İşte tüm detaylar haberimizde...

2014'ten beri İstanbul sokaklarında dolaşmaya başlayan Uber şoförleriyle taksiciler arasındaki gerginlik her geçen gün artıyor. Taksi şoförleri ekmeklerini ellerinden almaya başladıklarını düşünerek Uber şoförlerine karşı çıkıyor. Yaşana  son olayla bu durum zirve yapmış durumda.

Müşteri Gibi Uber Çağırıyorlar

Habertürk TV'den Okan Ateş'in haberine göre, olay şu şekilde gerçekleşti. Taksi şoförleri müşteri gibi davranıp Uber sistemiyle bir araç çağırdı. Çağırdıkları Uber şoförünü tenha bir yerde şıkıştırıp dövdüler. Uber şoförü de bu olayı yargıya taşıdı.

"Elinde Bıçakla Beni Arabadan İndirmeye Çalıştı"

Dayak yiyen Uber şoförü yaptığı açıklamada "Sürekli taciz, hakaret, küfürleşmeler... Bir kez aracımın önünü kesti, aracımın sayılı yerlerine vurdu. Elinde bıçakla beni arabadan indirmeye çalıştı. Müşterim beni beklerken yanına yaklaşmışlar, Uber bekleyemezsin, size ekmek yedirmeyeceğiz demiş" ifadelerine yer verdi. Hatta Taksici-Uberci kavgası telefonla kayıt altına bile alınmış.

"Devlet Hakımızı Savunsun"

Bu iddialara yanıt veren bir taksi şoförü "Bir yerde duruyoruz. Turistin elinde telefon, Uber'den taksi çağırdığını görüyoruz. Arkadaşın da gelip işimizi alması bizi sıkıntıya sokuyor" diyor. Başka bir taksici ise "Devlet hakkımızı savunmazsa bu tür olaylar zaten yaşanacak" şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Taksiciler Uber'in vergi vermediğini ve emek hırsızlığı yaptığını iddia ediyor. Uberciler ise fatura kestiklerini ve vergi ödediklerini iddia ediyor.

Uber nasıl çalışır?

Uber, 2014'ten beri 3 binden fazla sürücüyle İstanbul sokaklarında. Çıkış yeri Amerika. Kullanıcılarına özel sürücülerle özel araç hizmeti sunuyor. Bir nevi taksicilik faaliyeti, ama sistem akıllı telefonlar üzerinden işliyor. Uber, sürücü iş-ortaklarını bir akıllı telefon uygulaması ile yolculara bağlayan bir teknoloji platformudur. 

Şu şekilde çalışır. Uber'in bulunduğu şehirlerde uygulama üzerinden bir araç talep edebilirsiniz. Talebiniz, yakınlarda bulunan sürücü-iş ortaklarına gönderilir. Uygulamanız, bir sürücü-iş ortağı yolculuk talebinizi kabul ettiğinde, sürücü-iş ortağının alım konumuna varması için olan tahmini süreyi görüntüler. Uygulama, sürücü-iş ortağı varmak üzereyken de bildirimde bulunacaktır.

Uygulama, bir yolculuk talep ettiğinizde size sürücü-iş ortağının adı, araç türü, plaka numarasını verecektir, böylece doğru araca bindiğinizden emin olabileceksiniz. Araca bindiğinizde, uygulamada tercih ettiğiniz varış noktanızı girdiğinizi kontrol edin. Sürücü-iş ortakları, yolculuk ayrıntılarınızı teyit etmek için Uber uygulamasını kullanır. Tercih ettiğiniz bir güzergah mevcutsa, bu güzergahı sürücü-iş ortağına bildirmeniz, güzergah seçimini kolaylaştırır.

Varış noktanıza vardığınızda yolculuk sonlanır. Ücretiniz otomatik olarak hesaplanır ve Uber hesabınıza bağlı olan ödeme şeklinize ücretlendirilir. Uber'in, bazı şehirlerde nakit olarak ödeme yapmanıza olanak tanıdığını lütfen unutmayın. 

Uygulamanız, hemen sonrasında sürücünüzü puanlamanızı isteyecektir. Sürücü-iş ortaklarının da yolcuları puanlamaları istenmektedir. Uber'in çift taraflı geri bildirim sistemi, saygılı bir topluluk ve platformda yükümlülüğü geliştirmek için çalışmakta, yolculuklar ve herkes için yüksek bir standart sağlamaktadır. 

Uber'in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen diğer yardım konularına bakın. Belirli sorular ve yanıtlar için de arama yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
UberUber NedirTaksi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×