Bu haber kez okundu.

Terör ihbar hattı 112 ACİL kuruluyor!

Terör olayları ve teröristleri ihbar etmek için de kullanılabilecek 112 ACİL hattı kuruluyor. Tüm acil birimleri tek bir numara altında ulaşılabilir kılacak servis, tıpkı Amerika'daki 911 acil durum numarasına benzer bir şekilde hizmet verecek. Bu sayede vatandaşlar 112 telefon hattı üzerinden Jandarma, Polis, Ambulans ve İtfaiye gibi farklı numaralara sahip birimlere şikayetlerini veya acil durumları kolaylıkla bildirebilecekler.

İçişleri Bakanlığı ardı arkasına yaşanan terör saldırıları sonrasında harekete geçti. Acil birimlerin farklı telefon numarası olması, vatandaşlarda kafa karışıklığına yol açıyordu. Bu nedenle bakanlık tüm güvenlik ve acil kurumların tek bir hat üzerinde bulunmasına karar verdi. 2015 yılından bu yana pilot uygulama olarak Antalya'da uygulanan 112 ACİL ihbar hattının Türkiye'nin tüm illerinde hayata geçirilmesi için çalışmalara hız verildi. Amerika'daki 911 hattı gibi çalışacak olan 112 hattı üzerinden vatandaşlar yangın, hastalık, evsiz kalan insanlar, hırsızlık ve teröristlerin ihbar edilmesi gibi durumlarda bu hat üzerinden ilgili birimlere daha kolay bir şekilde ulaşabilecekler. 

Terör ihbar, terörist ihbar, polis, jandarma, itfaiye ve ambulans gibi birimlerin tek bir numaradan ulaşılmasına imkan tanıyacak olan 112 ACİL hattını gereksiz yere arayanlar ve meşgul edenlere ise cezai yaptırım uygulanacak.

KAMU SPOTU HAZIRLANIYOR

Türkiye genelinde artan terör saldırıları ve son yaşanan Reina saldırısının ardından bu çalışmanın ne denli önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Öyle ki Reina'ya yönelik silahlı saldırıda bazı kişiler nereyi arayacaklarını bilemediklerini söylemişlerdi. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Kısa bir süre içerisinde tüm yurtta uygulamaya konulacak olan 112 acil hattı için ayrıca kamu spotu da hazırlanacak ve tüm televizyon kanallarında yayınlanarak vatandaşlar bilgilendirilecek. Öte yandan söz konusu uygulamaya dizi ve filmlerde de yer verilecek. Böylelikle servisin tanıtılması sağlanacak. (SABAH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×