Bu haber kez okundu.

Terör Örgütü PKK Neden Hakkari'yi Hedef Seçti ?
Dün sabah saatlerinde Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'lı teröristler 5 tona yakın patlayıcı yükledikleri kamyoneti, güvenlik güçlerinin kontrol noktasında infilak ettirdi. 10'u asker 8'i sivil 18 can yine toprağa düştü. İyice köşeye sıkışan terör örgütü PKK'nın Hakkari'yi seçmesinde ise özel bir neden vardı.

OPERASYONLAR İÇİN AĞUSTOS AYINDA DÜĞMEYE BASILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri, Ağustos ayı itibariyle operasyon konseptini değiştirdi. Güvenlik güçleri alan savunmasından ''bul ve yok et'' taktiğine geçti. Kentlerden temizlenen terör örgütü unsurları için kırsalda da süpürme operasyonları başladı. Bu operasyonların ana üslerinden biri Hakkari'ydi. PKK'ya darbe vurmak için Ağustos'ta düğmeye basıldı.

RAKAMLARLA TERÖR OPERASYONLARI

Dağbaşı, Kaletepe ve Hantepe gibi alanlarda 224 terörist etkisiz hale getirildi. Şemdinli ve Yüksekova'da da terör örgütü PKK'ya nefes aldırılmadı. Yıllardır girilemeyen alanlar PKK'dan teker teker temizlenmeye başlandı. PKK'ya yapılan ilk operasyonda Hakkari'de 1 Eylül - 25 Eylül tarihleri arasında 324 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. 2. Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı askerler operasyonlarını Yüksekova, Buzul Dağı ve Kelyani Tepe'de yoğunlaştırdı. 1 Ekim tarihi itibariyle sadece Hakkari'de yok edilen terörist sayısı 334'e yükseldi.

Terör örgütü PKK'nın saldırı yaptığı Hakkari'de 2 ayda tespit edilen ve etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 65 olarak açıklandı. İyice köşeye sıkışan PKK'lı teröristler Kuzey Irak'a doğru kaçmaya çalıştı. Ancak Hava İndirme Tugayı'nın yaptığı operasyonlarda PKK'lı teröristlerin önü kesildi. 5 Ekim tarihi itibariyle etkisiz hale getirilen terörist sayısı 343'e yükseldi.

Ağustos ayında başlatılan Şehit Bahri Uçuş operasyonunda Çukurca'da 254, Hakkari genelinde ise etkisiz hale getirilen terörist sayısı 374'e ulaştı. Binlerce mühimmat, örgütün kış ayları için tüm yığınakları ve örgütün mağaraları tek tek imha edildi. İşte bu operasyonlar PKK'yı panikletti.

PKK'NIN SON ÇIRPINIŞLARI

İzmir, Adana, Şırnak ve İstanbul'da terör örgütünün saldırı girişimlerinin engellenmesi, İstanbul'da yapılan saldırının başarısızlığı ve Ankara Haymana'da PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi kanlı terör örgütünü intihar saldırılarına itti. Kış ayları öncesi büyük darbe yiyen terör örgütü PKK, iyice zayıflayan tabanına mesaj vermek için de Hakkari Şemdinli'yi adres seçti.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×