Bu haber kez okundu.

Terör örgütü PKK'nın Avrupa ülkelerinde yürüttüğü faaliyetler

Başta Almanya, Hollanda ve Belçika olmak üzere Avrupa Birliği üyesi ülkelerin neredeyse tamamı terör örgütü PKK'ya ev sahipliği yapıyor. Terör örgütü üyeleri bu ülkelerde rahat bir şekilde hareket edebildikleri gibi Belçika'daki Avrupa Parlamentosu toplantılarına bile katılabiliyorlar. Avrupa iki yüzlülüğü sadece bununla sınırlı değil elbette. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'den kaçan FETÖ'cülerini de barındıran bu ülkeler Türkiye'nin tüm iade taleplerine ise olumsuz yanıt veriyor. Peki PKK hangi ülkede hangi faaliyetleri yürütüyor?

Başta Almanya olmak üzere Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç gibi Avrupa ülkeleri PKK/PYD teröristlerine ve faaliyetlerine uzun süredir ev sahipliği yapıyor. PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilmesine rağmen, bu ülkelerin güvenlik ve istihbarat birimleri örgütün faaliyetlerine izin veriyor. Türkiye 2006-2016 yılları arasında, sadece Almanya'dan 136 PKK'lı teröristin iadesini talep etti; bunlardan sadece 3'ü kabul edildi.

Türkiye, Almanya haricinde 2007-2016 yılları arasında 20 Avrupa Birliği ülkesinden 263 teröristin iadesi için talepte bulundu ve sadece 8 tanesi kabul edildi. Türkiye uzun yıllardır terör örgütünün Avrupa'da uyuşturucu, insan kaçakçılığı, para aklama ve zorla para toplama yollarıyla terör eylemlerini finanse ettiği konusunda Avrupa hükümetlerini uyarıyor. Avrupa'da serbestçe faaliyet yürüten PKK kuruluşları, organize suç gelirleri hariç yıllık 30 milyon avro yardım topluyor.

Avrupa Birliği yönetimleri ise PKK teşkilatlarına sivil toplum kuruluşu muameleri yapıyor. PKK teröristleri Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa'da ''sığınmacı'' statüsünde korumaya alınıyor. Terör örgütünün saldırılarına karşı yeterli önlem alınmıyor ve saldırılar sonrasında yapılan soruşturmalar örtbas ediliyor.

PKK Avrupa faaliyetleri

PKK/PYD'NİN AVRUPA'DA YÜRÜTTÜĞÜ FAALİYETLER VE ÜLKELERDEN GÖRDÜKLERİ DESTEKLER

Terör örgütü PKK/PYD'nin ev sahipleri Avrupa Ülkeleri. Peki örgüt bu ülkelerde hangi faaliyetleri yürütüyor ve bu devletlerden hangi destekleri görüyor?

ALMANYA: Köln şehrinde 2011 Eylül ayında düzenlenen 19. Uluslararası Kürt Kültür Festivali'nde terör örgütü PKK liderlerinden Murat Karayılan canlı bağlantı yoluyla konuşma yaptı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık'ın 9 Nisan 2015'te Alman Birinci Televizyonu ARD'de mülakatı yayınlandı. Bayık, örgütün 90'lı yıllarda Almanya'da gerçekleştirdiği şiddet olaylarından dolayı Alman halkında özür diledi ve ''Böyle şeyler bir daha asla olmayacak'' dedi.

İNGİLTERE: Ülkenin en büyük üçüncü sendikası olan Genel-İş'in (GMB), PKK elebaşı Abdullah Öcalan için 2015'te başlattığı özegürlük kampanyası İngiliz Parlamentosu'na taşındı. 25 Nisan 2016'da parlamentoda düzenlenen ''Öcalan'a Özgürlük'' konulu etkinliğe Abdullah Öcalan'ın kardeşi Dilek Öcalan da katıldı ve Türkiye aleyhinde sözler sarf etti. PKK yandaşları 6 Kasım 2016'da örgüt paçavraları ve elebaşı Öcalan'ın posterleri ile Kuzey Londra'daki Green Lanes'te yürüyüş yaptı. Londra Polis Teşkilatı, yapılan yürüyüşün gelişigüzel geliştiği ve bundan haberlerinin olmadığını ileri sürdü. Hakkında tutuklama kararı bulunan PYD lideri Salih Müslim, 22 Kasım 2016'da İngiliz Parlamentosu'na davet edilip konuşma yaptı. Müslim, İngiliz Parlamentosu'na vekil Natalie McGarry tarafından çağrılmıştı. Terör örgütleri lehine çalışma yapan İngiliz vekiller McGarry ile sınırlı değil. Şubat 2015'te İngiliz milletvekili Sir Edward Garnier'ın Türkiye aleyhinde rapor yazması için FETÖ bağlantılı bir kuruluştan 116 bin Pound para aldığı ortaya çıkmıştı. İngiltere'de Türk kökenli sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği faaliyetler PKK teröristleri tarafından sabote edilmeye devam ediyor ve güvenlik güçleri bunlara müsade ediyor.

BELÇİKA: Hükümet, terör örgütü PKK'nın Brüksel'de Avrupa Birliği Konseyi binasının hemen arkasında çadır kurmasına izin verdi. Üzerinde örgütü simgeleyen paçavraların olduğu çadır, 13 Mart 2016'da Ankara'da meydana gelen ve 38 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sadece 2 gün sonra kurulmuştu. Bu tarihte aynı zamanda dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Türkiye-AB Zirvesi yapılıyordu. Terör örgütü PKK'nın kırmızı bültenler aranan Belçika'daki liderlerinden Remzi Kartal bu çadırda basın toplantısı düzenledi. Başlarda eylemi ''ifade özgürlüğü'' kapsamında değerlendiren Belçika hükümeti, çadırı ancak Türkiye'nin sert tepkileri üzerine kaldırmıştı. Belçika'da PKK'nın pek çok televizyon kanalı yayın yapmaya devam ediyor.

DİĞER AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ FAALİYETLERİ

PKK'nın Suriye kolu YPG tarafından 17 Şubat 2016'da Ankara'da terör saldırısı düzenlenmiş, 29 vatandaşımız şehit düşmüştü. Avrıpa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Kati Piri, saldırıdan iki gün sonra Diyarbakır'da PKK teröristlerine konuk oldu. 21 Mart 2016'da Türkiye'nin İtalya'daki Milano Başkonsolosluğu binasına PKK teröristleri tarafından sis bombası atıldı. İtalyan güvenlik birimleri, olaylara saatler sonra müdahale etti. İsveç'te ve Avusturya'da Türk kökenli vatandaşların kurduğu vakıf ve camiler PKK teröristleri tarafından kundaklandı. Olaylar sonrası açılan soruşturmalar ise sonuçsuz kaldı. Diğer Avrupa ülkeleri gibi Hollanda hükümeti de terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini yürütmesine göz yummaya devam ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×