Bu haber kez okundu.

'TSK Kobani'ye girdi' iddiasına yalanlama geldi

Şanlıurfa Valiliği, bazı basın yayın organlarında çıkan ''TSK Kobani'ye yığınak yapıyor'' ve ''TSK Kobani'ye girdi'' gibi asılsız haberler üzerine harekete geçti. TSK'nın Kobani'ye girdiği yönündeki haberleri yalanlayan Şanlıurfa Valiliği'nden son dakika Kobani açıklaması geldi. Valilik, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, ''askeri yığınak yapıldığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır.'' açıklamasını yaptı.

Bu haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulduğunu belirten Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan Kobani açıklaması şöyle;

"Valiliğimiz tarafından Suriye sınırımızda önceden beri devam eden sınır güvenliğini güçlendirme çalışmaları kapsamında çalışmalar devam etmekte olup Suruç ilçemizdeki Mürşitpınarsınır kapısı bölgesinde de çalışmalar sürdürülmektedir. İki ay önce ihalesi yapılan duvar örme çalışmaları Mürşitpınar sınır kapısının doğusunda 1, batısındaysa 4 kilometre olmak üzere toplam 5 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.

Çalışmalar uluslararası koordinatlara göre sınırın sıfır noktasında yürütülmektedir. Hendek kazıldığı iddialarına konu olan çalışmalar ise güçlendirilmiş beton duvarların yerleştirileceği yerlerdeki temel güçlendirme çalışmalarıdır. Haberlerde iddia edildiği gibi güvenli bölgeye girildiği ve askeri yığınak yapıldığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×