Bu haber kez okundu.

Tunceli'de düşen helikopter şehitlerin isimleri ve memleketleri

TUNCELİ'de havalandıktan kısa bir süre sonra radardan kaybolan ve sonrasında düştüğü belirlenen emniyete ait helikopterden acı haber geldi. Enkazına ulaşılan helikopterde bulunan 12 kişinin şehit olduğu anlaşıldı. İsimleri ve memleketleri belli olan şehitlerimizden 7'sinin polis memuru, 1'inin hakim, 1'inin astsubay ve 3'ünün de mürettebat olduğu öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu bildirilen Skorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter, referandum nedeniyle Tunceli çevresinde sandık ve görevlileri taşımak için görevlendirilmişti. İçinde 12 kişinin olduğu helikopter, dün saat 11.40 sıralarında Pülümür İlçesi'nden havalandı. Kalkıştan 10 dakika sonra ise helikopterle irtibat kesildi. Helikopterin radar ekranından kaybolmasının ardından harekete geçen arama kurtarma AFAD ekipleri, Çambulak ve Kocatepe köylerinin 2 bin 500 metre yüksekliğindeki kırsalına düştüğü tespit edilen helikopteri bulmak için bölgeye hareket etti. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 3 uçak ve 2 helikopterde çalışmalara katıldı.

Bakan Soylu'dan helikopter kazasına ilişkin son dakika açıklama

HELİKOPTER NEDEN DÜŞTÜ?

Düşen helikopterin bulunması için askeri birlikten oluşan ilk tim saat 16.30 sıralarında enkaza ulaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kazanın nedeniyle ilgili olarak olumsuz hava şartlarından kaynaklandığını, "Oradaki hava şartları çok zor durumda. Helikopterin inebilme imkanı da şu anda yok. Oradan intikalleri konusunda arkadaşlarımız değerlendirme yapıyorlar. İnşallah en kısa süre içerisinde şehitlerimizi oradan alıp Tunceli'ye intikal ettireceğiz. Helikopterde herhangi bir dış etken söz konusu değil. Hava şartlarından dolayı bir kazanın olduğu görülüyor." sözleriyle aktardı.

ENKAZA ULAŞILDI, 12 PERSONEL ŞEHİT

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, helikopterdeki 12 kişinin şehit olduğu açıklandı. Valilikten helikopter kazasında şehit olanlar hakkında yapılan açıklamada şöyle denildi;

"18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan ve daha sonra haber alınamayan Skorsky tipi Polis Helikopteri ile ilgili arama kurtarma ekiplerimizce yapılan çalışmalar neticesinde; saat 16.30 sıralarında Pülümür ilçemize bağlı Sarıgül Köyü 2500 rakımlı Mahmutboğazı bölgesinde enkaza ulaşılmıştır. Olay yerinde yapılan ilk incelemeler sonucunda olayın herhangi bir terör saldırısı sonucu gerçekleşmediği olumsuz hava şartlarından kaynaklandığı anlaşılmış, helikopter kazası sonucu; (7) Polis Memuru (1) hakim, (1) Astsubay ve (3) mürettebat olmak üzere toplam (12) personelimiz şehit olmuştur. Şehitlerimizi bölgeden alma çalışmalarımız güvenlik güçlerimiz ve arama kurtarma ekiplerimizce devam etmektedir."

Tunceli'de düşen helikopterin enkazına ulaşıldı, 12 şehit

ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ ve MEMLEKETLERİ

Tunceli'de 12 personeli taşıyan ve radardan kaybolan helikopterde bulunanların isimleri belli oldu. Aralarında polis memuru, hakim, astsubay ve mürettebatın da olduğu şehitlerimizin isimleri şöyle;

Polis Memuru Ekrem Dereli, Balıkesir
Polis Memuru Sadettin Demir, Kırşehir
Polis Memuru Çağdaş Kaplan, Malatya
Polis Memuru Hasan Yıldırım, Malatya
Polis Memuru Murat Kötük, Kütahya
Polis Memuru Azam Güdendede, Konya
Özel Harekat Polisi Ahmet Cihan Kilci, Kayseri
Komiser Pilot Abdullah Ortanca, İzmir
Hakim Onur Alan, Gümüşhane
Sözleşmeli pilot Dilaver Karsavuranoğlu, Çankırı
Astsubay Yavuz Selim Karaman, Çorum
Uzman Çavuş Kadir Bahçe, Van

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×