Bu haber kez okundu.

Vatandaşlıktan çıkarılacak firari FETÖ'cü isimleri

Türkiye Cumhuriyet Vatandaşlığından çıkarılacak olan FETÖ'cülerin isimleri ne? 6 Ocak 2017'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile bazı düzenlemeler hayata geçirildi. Bunlardan birisi de 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ya da sonrasında ülkeden kaçan FETÖ'cü teröristlerle ilgili. Yeni düzenlemeye göre, yurt dışına kaçan örgüt üyelerine ''Yurda Dön'' çağrısı yapılacak. Çağrının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından geçen 3 aylık süre içerisinde yurda dönmeyen kişiler vatandaşlıktan çıkarılacak.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Ekim ayında yaptığı bir açıklamada Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında yeni adımların atılacağını belirtmişti. Bunlarda en önemlisi de 'vatandaşlıktan çıkarma' açıklamasıydı. Cumhurbaşkanı "Onlar kaçacak, biz kovalayacağız dedik. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, şimdi kaçtıkları yerin vatandaşı olsunlar. Artık onlar bu milletin vatandaşı olarak anılmayacak" diyerek ilk sinyali vermişti.

Açıklamanın ardından geçen süreçte yeni düzenlemeler yapılarak firari FETÖ'cülere yurda dönmeleri için zaman tanındı. Süre dolana kadar bu kişiler dönmediği takdirde Türk vatandaşlığından çıkarılacak. Peki vatandaşlıktan çıkarılacak FETÖ'cüler kimler?

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILACAK FETÖ'CÜ İSİMLERİ

Resmi Gazete'de yayımlanan ilgili kanun maddesine eklenen yeni düzenleme gereği vatandaşlıktan çıkarılması muhtemel olan FETÖ üyeleri şöyle; Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, uzun zamandır firari olan ve ABD'de görülen Emre Uslu, FETÖ'nün yargı yapılanmasındaki savcıları Muammer Akkaş, Celal Kara, Zekeriya Öz, eski İstanbul Başsavcı vekili Fikret Seçen, İpek Holding'in eski sahibi firari işadamı Akın İpek, Ali Özdoğan, Serhat Demir, Enes Çiğci, Önder Aytaç, Tuncay Opçin, Adem Yavuz Arslan, Hakan Aslan, Ali Çelik, Osman Hilmi, Rıdvan Akovalı, Murat Karabulut, Ahmet Can, Süleyman Uysal, Nadir Ürkmeztürk, Ahmet Şahinalp, Abdülletif Tapkan, Mehmet Hanefi Sözen, Bekir Baz, Cansun Sarıyıldız, Sıtkı Baş, Ahmet Kirmiç, Ahmet Kara, Oğuz Mumcu, Cemil Koca, Barbaros Kocakurt, Sadık Kesmeci, İrfan Yılmaz, İsmet Aksoy, Mustafa Yeşil ve Naci Tosun.

6 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete'te yayımlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürürlüğe giren vatandaşlıktan çıkarma işlemine dair detayları aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabileceğiniz haberimizden okuyabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×