Bu haber kez okundu.

'Vur emri' verildi artık hainler uyarılmayacak

Türkiye alarma geçti, hainler için 'VUR EMRİ' verildi. Artan terör olayları, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin bomba yüklü araçlar ve canlı bombalarla yaptıkları saldırılara karşı yeni güvenlik konsepti devreye sokuldu. Sabah'ın haberine göre girişe yasak olan bölgelerdeki şüphelilere 'dur' ihtarı yapılmadan 'vur emri' verildi. Yani güvenlik güçleri, şüpheli gördükleri unsurları eylem yapmadan engellemek için uyarmadan vurarak etkisiz hale getirecek.

HEDEFTE TERÖRİSTLER VAR

Terör örgütlerine karşı hem yurtiçinde hem de yurtdışında kararlı bir mücadele veriliyor. Artan saldırılar karşısında Türkiye, canlı bomba ve bomba yüklü araçlara karşı teyakkuza geçmiş durumda. Özellikle PKK ve DEAŞ mensubu teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırılar, başta sivil vatandaşlar olmak üzere güvenlik güçleri için de son derece kritik riskler oluşturuyor. Masum halkın teröristlerin hedefi olmaması adına uygulanacak olan yeni güvenlik konsepti bu nedenle büyük önem arz ediyor.

'DUR' İHTARI YAPMADAN 'VUR EMRİ' VERİLDİ

Terörle mücadele kapsamında operasyonların yapıldığı bölgelere, araçların ve kişilerin girişine yasaklanan noktalarda herhangi bir saldırı şüphesi duyulduğunda güvenlik güçleri artık o unsura 'dur' demeyecek. Buna göre güvenlik güçleri, şüphelendikleri kişi yada araçlara dur ihtarı yapmadan verilen 'vur emri' çerçevesinde silahlarını kullanarak teröristleri eylem gerçekleştirmeden etkisiz hale getirecek.

ÖNCEDEN NASIL OLUYORDU?

Yeni güvenlik konseptinden önce şüphelenilen kişi yada kişiler veya araçlar, güvenlik güçleri tarafından durdurulmaya çalışılıyordu. Kimi zaman çatışmalar yaşanırken kimi zamanda teröristler belirledikleri hedefe ulaşmadan kontrol noktasında hain eylemlerini gerçekleştiriyordu. Bu da vatandaşların ve güvenlik güçlerinin şehit olmasına, onlarca kişinin de yaralanmasına sebep oluyordu. Yani önlenmek istenen saldırı daha ilk aşamada bir faciaya dönüşüyordu. Yeni uygulama ile bu riskler minimuma indirilecek veya tamamen engellenecek.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×