Bu haber kez okundu.

Yurtdışına kaçan FETÖ'cü 10 tepe yönetici şimdi nerede?

15 Temmuz darbe girişimi Türkiye için bir dönüm noktası oldu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi karşısında Türk milleti büyük bir vatan mücadelesi ortaya koyarak ülkenin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktı ve özgürlüklerin elimizden alınmasını engelledi.

Öte yandan hain terör örgütünün üst düzey yöneticileri oldukları iddia edilen bazı isimler de 15 Temmuz'dan önce ve sonra yurtdışına kaçtı. Peki FETÖ'nün firari tepe yöneticileri şimdi hangi ülkelerde saklanıyor? İşte detaylar.

İNGİLTERE

Hamdi Akın İpek

Hamdi Akın İpek: Kendisi ve yakın aile bireyleri hakkında, ''terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak, terör örgütü propagandası yapmak ve terörizmi finanse etmek'' suçlarında soruşturma bulunuyor. 30 Ağustos 2015 tarihinde yurtdışına kaçtı. Menkul kıymetler yatırım ortaklığı, menkul sermaye iradı ile FETÖ içinde faaliyet yürüttü. Bugün TV, Kanaltürk ve Bugün gazetesini örgüt bünyesine kattı.

Talip Büyük

Talip Büyük: FETÖ çatı iddianamesinde ''Kuzey Irak ve Ortadoğu imamı'' olduğu ve örgütün finansmanında kilit rol oynadığı kaydediliyor. 5 Mayıs 2015 tarihinde yurtdışına kaçtı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Mehmet Ali Büyükçelebi

Mehmet Ali Büyükçelebi: Sorumluluk alanının Ankara ''imamlığı'' ile başladığı, Eskişehir ve İzmir ''imamlıkları'' yaptıktan sonra ''tayin heyeti'' içerisinde faaliyet yürüttüğü belirlendi. 

Ahmet Kurucan

Ahmet Kurucan: Fetullah Gülen'den sonra örgüt için lider adayları arasında gösterildiği, Gülen'in yeğeniyle evli olduğu ve örgüt adına 'Molla' olarak faaliyet yürüttüğü belirtildi.

Ahmet Kara

Ahmet Kara: Örgüt içinde ''tayin heyeti üyesi'' olduğu ve ''bir dönem örgütün mahrem hizmetlerden saydığı TSK, Emniyet ve MİT'in imamlarının'' kendisine bağlı olarak görev yaptığı belirtildi. 8 Ağustos 2014 tarihinde yurtdışına kaçtı.

HOLLANDA

Nejdet Başaran: ''Hollanda imamı'' olduğu iddia edilen Başaran'ın 1970'den itibaren İzmir'de oluşturulan örgütün çekirdek kadrosunda olduğu ve 3 Haziran 2013'te yurtdışına kaçtığı belirtildi. Örgütün dış ülkeler koordinatörlüğü görevini yaptı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün Avrupa İmamlığını da yaptığı iddia ediliyor.

ALMANYA

Ahmet Şahinalp: FETÖ'nün ''Almanya imamı'' olduğu belirtiliyor. 25 Mayıs 2014 tarihinde yurtdışına kaçtı.

Mehmet Ali Şengül: ''İstişare heyeti üyesi'' olarak görev yaptığı kaydedildi. 28 Ağustos 2015 tarihinde yurtdışına kaçtı. Eski Türkiye imamı. Terörist başı Gülen, ABD'ye gittiğinde yerine vekil olarak geçtiği iddia ediliyor.

BREZİLYA

Hamdullah Bayram Öztürk: 23 Ocak 2011 tarihinde yurtdışına kaçtı. ''Molla'' ve ''Brezilya imamı'' olduğu belirtiliyor.

İADE TALEPNAMESİ YAZILDI

Adalet Bakanlığı tarafından 10 FETÖ yöneticisinin iadesi için, söz konusu ülkelere iade talepnamesi yazıldı.

Kaynak: FETOArsivi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×