Bu haber kez okundu.

Açık dizin projesi DMOZ kapanıyor

Dünyanın gelmiş geçiş en büyük web sitesi Açık Dizin Projesi olan DMOZ'dan kötü haber geldi. Servisin dmoz.org internet sitesindeki açıklamaya göre DMOZ, 14 Mart 2017'de kapanıyor. ''Önemli Uyarı'' başlığıyla yapılan açıklamada ''14 Mart 2017'den itibaren dmoz.org servis dışı kalacaktır'' deniliyor.

Dmoz, internette yer alan web sitelerini listeleyen bir açık dizin hizmetidir. Dünyaca ünlü bir çok arama motoru bu dizinden yararlanır. Dmoz, Haziran 1998'de doğdu ve o sırada Yahoo Directory'ye rakip olan "NewHoo" ya  geçti. Yahoo, o dönem sitelerin listelenmesi için çok güçlü ve zor olması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Kısa süre önce Kasım 1998'de Netscape tarafından satın alındı ​​ve Netscape Açık Dizini'ni yeniden adlandırdı. İlerleyen süreçte AOL, The Open Directory'nin AOL kontrolü altında Netscape'i satın aldı.

DMOZ kapanıyor

Ayrıca o yıl doğan Google, web sitelerinin insan küratörlüğünün sona ermesinin başlangıcıydı. Google, insan kaynaklı dizinlerin bir işareti olan alaka düzeyiyle web'deki her sayfayı arayabilmenin her iki gücünü de satın aldı.

Yahoo, nihayetinde makine tarafından üretilen sonuçların insan gücü üzerinde tercih edilmesine yöneldi ve kapanış Eylül 2014'e kadar açıklanıncaya kadar sahne arkasında daha da ileri gitti. Gerçek kapanma Aralık 2014'te gerçekleşti; eski site bu gün tamamen etkisiz kaldı.

Dmoz, pazarlamacılar ve araştırmacılar için uzun zamandır bir kaynak olarak unutulmuş olmasına rağmen devam etti. DMOZ, yayıncıların Google'a ve diğer arama motorlarına, Açık Dizin açıklamalarını kullanarak sayfalarını açıklamamalarını söylemelerinin bir yoluydu. Etiket gereksiz hale gelirken, gelecek yıllar boyunca kullanmaya devam eden web sayfalarında da gizlenmiş olarak kalacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×