Bu haber kez okundu.

Alçısız ve ameliyatsız kırık tedavisi cihazı DÜ'ye ödül getirdi

Uluslararası Buluş Fuarı Düzce Üniversitesinin Teknopark Standında sergilenen ödüllü cihaz, kemik kırığının "alçısız ve ameliyatsız" tedavisine olanak sağlayarak hastanın kısa zamanda günlük yaşamına dönmesine olanak sağlıyor. Ayrıca cihazın kemik eğriliği ve boy kısalığını da düzelttiği açıklandı.

Düzce Üniversitesinde 1 profesör, 1 doktor ve 1 fizik öğretmeninden oluşan ekibin ürettiği cihaz, kırıkların yanlış kaynamasını engelleyecek. Ameliyatsız ve alçı kullanmadan tedavi olanağı sağlayan cihaz, kırığın iyileşme sürecini kısaltıyor ve alçı kullanılmadığından hastanın tedavi sürecini rahat bir şekilde atlatmasını sağlıyor.

Hastanın ilk önce röntgenleri çekiliyor. Peşinden cihaz kemiğe tutturuluyor, sonra bilgisayar yazılımıyla kemik kırığı birleştiriliyor. Bu şekilde alçı kullanılmadan kırık kemik sabitleniyor. Uluslararası Buluş Fuarı'nda (ISIF'17) altın madalyayla ödüllendirilen cihazın patent başvurusu yapıldı ve üretim aşamasına geçildi.

Ekipten DÜ Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İstemi Alp Yücel, 7 yıla yakın sürede platin vb ürünler üzerine bir çok çalışmalar yaparak birkaç farklı deneme sonucunda kırık tedavisinde kullanmak için bu cihazı ürettiklerini, ürünün patent başvurusunu yaptıklarını. Son aşama olarak üretime geçtiklerini söyledi.

Düzce Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği​ tarafından yapılan açıklama şöyle;

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op.Dr. Erkut Karaca ve Bilim ve Sanat Merkezi Fizik Öğretmeni Adem Akkuş kendilerince geliştirdikleri ve MONO LATERAL FİKSATÖR adını verdikleri cihazla Dünya Buluş Yarışması’nda, Dünya şampiyonu olarak altın madalya kazandılar.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yıl Uluslararası Buluş Fuarı ISIF'i Türkiye’de gerçekleştirdi. Fuara 24 ülkeden patent alan 324 buluş katıldı. İstanbul  WOW Convention Center'da gerçekleştirilen fuara Düzce Bilim ve Sanat Merkezi Fizik Öğretmeni Adem Akkuş ile Atatürk Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Doktor Erkut Karaca’da MONO LATERAL FİKSATÖR adını verdikleri cihazla katıldılar. Yabancı bir çok ülkeden bilim adamlarının jüri olarak yer aldığı fuarda Akkuş ve Karaca’nın geliştirdiği cihaz Dünya Buluş Yarışmasında birinci olarak altın madalya almaya hak kazandı.

Tıp dünyasında ilk ve tek olan cihaz bacak kırıklarında ve boy kısalıklarında hekim ve hasta üzerinde riski sıfıra indirme özelliği var. Ayrıca 3 boyutlu yazıcı sayesinde üretilen cihaza takılan çivi ve vidalarla bilgisayar kontrollü tedavi süreci başlıyor.
 

CİHAZ BOY UZATIYOR

Doktor Karaca ayrıca cihazın boy uzamasına da yardımcı olduğuna dikkat çekrek “Fiksatörün en büyük avantajlarından birisi boy uzamasını sağlaması. Hekim yaptığı yanlışı yada kırıkta oluşabilecek bir kaymayı terciden birkaç gün sonra bile hafif anestezi altında bu cihazın yardımı ile kırığı açmadan cilde geçmeden çok rahat dışardan düzeltebilecek. Günümüzde kullanılan cihazlar halkasal fiksatörler bunlarda bir çok teli hastaya koymak gerekir. Buda hastanın damar yaralanmasına neden olabilir. Bizim sistemde 4 tane şanz dediğimiz çivilerle bu işi kolaylıkla başabilmekteyiz. Böyle bir cihaz yok. Biz ilk olarak geliştirdik. Çok başarılı olacak bir cihaz. Hata payını minimale indirecek. Hekim hatasını sıfıra indirecek bir sistem” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×