Bu haber kez okundu.

BTK siber güvenlik uzman adayı başvurusu nasıl yapılır?

Bilgi Teknolojileri Kurumu milli bir siber ordu kurmak için harekete geçti. Bu kapsamda mezuniyet ve tecrübe şartı aranmaksızın siber güvenlik alanında uzman olan ya da uzman olmak isteyen adaylar için başvuru süreci geçtiğimiz günlerde başladı. Özellikle terör örgütlerinin siber saldırılarına karşı etkin bir mücadele yürütme kararı alan kurumda çalışmak isteyen adaylar başvurularını yazımızdaki yönergeleri izleyerek, yazımızın sonundaki link aracılığıyla USOM'a gönderebilirler.

Dilerseniz USOM başvurusu yapma işlemini anlatmadan önce kurum hakkında kısa bir bilgi verelim.

USOM NEDİR, NE İŞ YAPAR?

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), ülkemizin siber güvenliğine karşı siber ortamda ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesi, muhtemel saldırıları ve olayların etkilerinin zayıflatılması veya ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve ilgili aktörlerle paylaşılması, Ulusal ve uluslararası seviyede siber ortamda ortaya çıkan tehditler ile ilgili kendisine ulaştırılan ihbarları da değerlendirerek, söz konusu tehditlerin tespit ve bertaraf edilmesi için kamu kurumları, kuruluşlar ve özel kişiler ile koordinasyonun sağlanması için yedi gün yirmi dört esasına göre görev yapmaktadır.

Eğer sizde kendinizi siber güvenlik alanında yetiştirmek ve bu alanda tecrübe sahibi olarak USOM bünyesinde Türkiye'nin siber güvenliğini sağlamada rol almak istiyorsanız aşağıdaki başvuru adımlarını takip ederek bu aileye katılım için ilk adımı atabilirsiniz.

USOM Kariyer Başvuru Sayfası

USOM BAŞVURUSU İÇİN NASIL BİR YOL İZLENECEK?

1- Adaylar kariyer.btk.gov.tr/usom adresinden başvuru yapabilecekler.

2- Adaylar bilgi ve yeteneklerin yarışma ve sınav yoluyla ölçülmesi yöntemiyle seçilecek.

3- Değerlendirme sonucunda; kurumun imkan ve ihtiyaçları çerçevesinde USOM'da istihdam edilecekler. Oluşturulacak olan platformlar yoluyla ulusal siber güvenliğin güçlendirilmesine gönüllü olarak katkı sağlayacaklar. Siber güvenlik alanında ülkemizin uzman ihtiyacını karşılamak üzere eğitim ve kamp programlarına dahil edilerek tecrübe kazanmaları sağlanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×