Bu haber kez okundu.

Bu Uygulamaları Kullanıyorsanız Hemen Telefonunuzdan Kaldırın

Cep telefonu kullanıcıları son günlerde cihazlarında ''aşırı ısınma'' ve ''aşırı şarj'' tüketimi konularından şikayetçi olmaya başladı. Bunun nedenini anlamak aslında hiç de zor değil. Özellikle kış mevsiminde yaşanan olumsuz hava koşulları telefonları ciddi anlamda etkiliyor diyebiliriz. Bu bağlamda bazı kullanıcılar telefonlarının geç şarj olduğunu söylerken, bazı kullanıcılar ise şarj ömrünün kısaldığından şikayet ediyorlar.

Telefonum aşırı ısınıyor ve şarjı çabuk tükeniyor

Cep telefonu sahipleri son bir kaç gündür sosyal medya sitelerinden ''telefonumun şarjı çabuk bitiyor'' ve ''cep telefonu çok çabuk ısınıyor'' gibi paylaşımlar yapıyor. Şikayetlerden yola çıkarak yaptığımız küçük bir araştırma sonucunda, ısınma ve şarj tüketiminin aşırı olmasının neden kaynaklandığını ve bu durumda ne yapılması gerektiğini sizler için bu yazımızda anlattık. Bu sorunların altında yatan en temel sebeplerin başında baz istasyonları, batarya tüketimini hızlandıran arka plan uygulamaları ve özellikle kış aylarında yaşanan yavaş şarj sorunları yanıyor. Şimdi bunları daha detaylı bir şekilde anlatalım.

Baz İstasyonlarından gelen zayıf sinyaller

Ülkemizde bu sene son yılların en sert kışını yaşıyoruz. Olumsuz hava şartları başta cep telefonları olmak üzere tablet ve taşınabilir elektronik cihazlarda sorunlar çıkarmaya başladı. Yoğun kar yağışları ise GSM şebekelerinin baz istasyonlarında kalın tabakalar oluşturuyor ve ortaya çıkan buzlanma nedeni ile de cep telefonlarında şebeke sorunu oluşuyor. Bunun neticesinde de telefonlar şebeke sinyallerine ulaşmakta zorlandığı gibi erişim için daha fazla güç harcayarak bataryanın hızlı bir şekilde tükenmesine neden oluyor. Öte yandan telefonun zayıf gelen şebeke sinyalleri ile iletişimi koparmaması ve sürekli bağlantı kurmaya çalışması da daha fazla güç tüketimi harcanmasın kolaylaştırıyor.

Ne yapmalısınız?

Cep telefonunuzun soğuk kış günlerinde daha fazla enerji tüketerek bataryasının bitmesini engellemek için kolay olan bazı işlemleri yapmanız gerekiyor. İnternet kullanmadığınız zamanlarda telefonun şebeke modunu 2G (edge-gsm) moduna alabilirsiniz. Soğuk havalarda yeni nesil mobil internet bağlantısı 4.5G kullanmak bataryanın kısa sürede bitmesinin en başlıca nedeni. Eğer mobil internet kullanıyorsanız da o zaman telefonun şebeke ayarlarını 3G WDCMA moduna almanız daha iyi olacaktır.

Mobil internet kullanacaksanız telefon ayarlarınızı Ayarlar > Ağlar > Daha Fazla > Mobil Şebekeler > Ağ Modu yollarını izleyerek Otomatik GSM/WCDMA moduna getirebilirsiniz. Eğer mobil internet kullanmayacaksanız bu kez yine aynı menü yolunu izleyerek Yalnızca WCDMA seçeneğini aktif duruma getirebillirsiniz.

Arka Planda Çalışan Mobil Uygulamaları Kapatın

Cep telefonlarının hızlı şarj tüketmesine neden olan bir diğer neden ise arka planda çalışan uygulamalardır. Bu uygulamalar arasında en çok pil harcayanlar ise Facebook ve Facebook Messenger uygulamaları. Eğer telefonunuzda her iki uygulamada yüklü ise öncelikle Google Play üzerinden güncelleyin. Güncelleme sonrası batarya tüketiminde bir değişiklik olmadıysa önce Messenger'ı eğer hala sorun devam ediyorsa Facebook'u kaldırın. Son günlerde yapılan güncellemeler ile her iki uygulama da cep telefonlarında hem aşırı şarj tüketimine hem de aşırı ısınmaya yol açmaya başladı.

Uygulamaları kapatmak için ne yapmalısınız?

Cep telefonunuzun arka planında çalışan veya çalışmasını istemediğiniz mobil uygulamaları Ayarlar > Genel > Pil ve Güç Tasarrufu > Pil kullanımı yollarını takip ederek çıkan ekranda göreceğiniz uygulamaların karşısındaki ''Durdur'' butonuna basarak durdurabilirsiniz. Böylelikle telefonun şarj süresini uzatabilirsiniz.

Yavaş şarj sorunu nasıl giderilir?

Kış aylarında yaşanan yavaş şarj sorunu telefon modeliniz en yenisi de olsa genellikle kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konuların başında geliyor. Bunun sebebi ise telefonun batarya tüketiminin hızlı olmasıdır. Telefonunuz kış şartlarında daha hızlı pil tükettiği için de daha geç şarj oluyor. Eğer hızlı şarj etmek istiyorsanız ilk olarak internet bağlantısını kapatmanız gerekiyor. Ayrıca telefonu uçak moduna alarak da şarjın daha kısa sürede dolmasını sağlayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×