Bu haber kez okundu.

Cep telefonlarına gelen ''devlet destekli hibe kredisi'' mesajlarına inanmayın

Dolandırıcılar vatandaşları kandırmak için yeni bir yöntemi uygulamaya koydular. Cep telefonuna gönderilen ''Devlet destekli hibe kredisi başvuruları başlamıştır. Belirtilen telefonu arayarak başvuru yapabilirsiniz'' içerikli mesajlar halkı kandırmaya çalışan bu kişilere karşı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan önemli bir uyarı yayımlandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı kişilerin, cep telefonlarına gönderilen ''Devlet destekli hibe kredisi başvuruları başladı'' mesajlarının kesinlikle yalan olduğu, bakanlığın bu yönde bir çalışmasının bulunmadığı ve vatandaşların söz konusu mesajı dikkate almayarak dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerektiği bildirildi. Öte yandan son zamanlarda bakanlık şikayet hattına, bazı kötü niyetli kişilerin vatandaşları telefonla arayarak kendilerini yetkili sıfatıyla tanıttıkları ve ''son model akıllı telefon kazandınız'' diyerek, banka hesaplarına bir miktar para yatırdıkları takdirde bu telefona sahip olabileceklerinin söylendiği belirtildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın dolandırıcılık uyarısı şöyle;

"Yine bazı kimselerin cep telefonlarına 'Devlet destekli hibe kredisi başvuruları başlamıştır. Belirtilen telefonu arayarak başvuru yapabilirsiniz' mesajı gönderdikleri belirlenmiştir. Bu numarayı arayanlardan ise TC numarası, ev adresi, telefon numarası gibi şahsi bilgilerini aldıkları kaydedilmiştir. Bakanlığımızın bu tür uygulamaları olmadığını belirterek, dolandırıcılara karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarmak isteriz. Vatandaşlarımızın, bu tür telefonlarla gelen taleplere kesinlikle itibar etmemesi, bu ve benzeri bir durumla karşılaştıklarında derhal güvenlik güçlerine müracaat ederek bilgi vermeleri ve cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×