Bu haber kez okundu.

Cep telefonu bataryaları neden patlıyor?
Tüm dünyadaki akıllı telefon kullanıcıları şu sıralar telefon bataryalarının neden patladığını araştırıyor. Hemen hergün duyduğumuz akıllı telefonların patlama haberleri Türkiye'de de yaşanıyor.

Konya'da meydana gelen olayda bir otomobil patlayan telefon nedeniyle alev aldı ve küle döndü. Batarya patlama vakaları yaygınlaşınca dünya devi uzakdoğu firması Amerika'da tam 1 milyon son model akıllı telefonu geri çağırdı. Rakip firmanın yeni telefonunun tanıtım günlerinde hortlayan batarya patlamaları üreticileri de köşeye sıkıştırdı.

AKILLI TELEFONU OLANLAR. DİKKAT!

Artık herkeste akıllı telefon var. Yani söz konusu tehlike sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı ilgilendiriyor. Peki bu telefonlar neden patlıyor?

Şirketin resmi açıklamasına göre sorun, bataryalarda artı ve eksi kutupların temas etmesi. Bazı iddialara göre ise sorunun kaynağı yan sanayi ürünü şarj aletleri. Ancak ortada tek gerçek var. Milyonlarca telefon cebimizde pimi çekilmiş potansiyel bomba gibi bekliyor.

TELEFONLAR GERİ ÇAĞIRILDI

Şikayetlerin artmasıyla Amerikan Federal Havacılık Kurumu, uçaklarda risk taşıyan marka telefonların şarj edilmemesi ve bagaj tesliminin alınmaması talimatını verdi. Güney Koreli üretici firma hemen düğmeye bastı. Amerika'daki telefonların tamamı servislere geri çağırıldı. İddiaya göre batarya değişimi operasyonu tüm dünyaya yayılabilir. Benzer sorun şirkete, sadece Amerika'da 1 milyar dolara mal olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×