Bu haber kez okundu.

Dikkat! Resimlere yerleştirilen Stegano virüsü bilgisayarları tehdit ediyor

Şu günlerde bilgisayar kullanıcıları, resimlerin içerisine yerleştirilen yeni bir virüs tehdidi ile karşı karşıya. Konuyu araştıran uzmanlar, bazı otoriter haber sitelerindeki reklamlar üzerinden bulaşan bu virüsle saldırı yapıldığını belirledi. ''Stegano Exploit Kit'' adı verilen virüs seti aracılığıyla internet korsanları, kötü amaçlı yazılımı söz konusu sitelerde yayımlanan reklamlardaki resimlerin piksellerine yerleştirerek, kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirmeye çalışıyor.

Türk güvenlik uzmanlarının ''Zehirli Piksel'' olarak tabir ettikleri bu zararlı, kullanıcıların bilgisayarlarına uzaktan erişim sağlayarak ele geçirmeyi amaçlıyor. Hatta kullanıcıların, virüsün yerleştirildiği reklama tıklamasına bile gerek kalmadığı belirtiliyor. Virüsün bilgisayara bulaşması için sadece içerisinde zararlı yazılım barındıran reklamın olduğu siteye girilmesi yeterli.

UYGULAMALAR GÜNCEL OLMALI

Virüsün, Internet Explorer kullanan ve güncel olmayan Flash Player sürümü yüklü olan bilgisayarlara bulaştığını hatırlatalım. Eğer bilgisayarınızda bunları kullanıyorsanız siz de bu virüsle karşı karşıya kalabilirsiniz. Zira güncel olmayan uygulama sürümünde zararlı yazılımların sızmasına neden olacak açıklar olabilir. Zaten 'zehirli piksel' olarak nitelenen bu virüste açık sayesinde bilgisayara bulaşıyor ve otomatik olarak ele geçirilmesini sağlıyor.

VİRÜSÜN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Virüse adını veren ''Stegano'' ismi, saldırganların zararlı yazılıma ait kodların bir kısmını reklamların piksellerine gizlemek için kullandıkları tekniğe verilen ''Steganografi'' kelimesini ifade ediyor. Korsanlar virüsü, özellikle resimdeki her pikselin şeffaflığını kontrol eden parametrelere gizliyor. Yapılan değişiklikler ise çıplak gözle görülemediği gibi potansiyel mağdurlar bunun farkına varamıyor.

GÜVENLİK İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Sitegano virüsüne karşı alınacak önlemleri sıralamak gerekirse; Internet Explorer kullanıyorsanız tarayıcının en son güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun. Bunun yanında Flash Player'ın da güncel olmasında fayda var. Bilgisayarınızda güvenilir bir virüs koruma programı olmalı. Hem bilgisayarınızı hem de internet güvenliğinizi sağlayabilen antivirüs yazılımlarını kullanmak bu tür saldırılar karşısında daima güçlü bir koruma sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×