Bu haber kez okundu.

Elon Musk açıkça söyledi; 'İnsanların kafasını kesebilir'

Los Angeles'in altında kurulu bir düzenekle 240 km hızla seyahat için 1 dolar ederek dikkatleri üzerine çeken Elon Musk, uçan arabalar fikri için "Giyotin benzetmesi yaparak, "insanların kafasını kesebilir." dedi.

Sahibi olduğu The Boring Company'nin faaliyetleriyle dünyada ses getiren Elon Musk ilginç bir açıklamada bulundu. Musk uçan arabaları giyotine benzeterek, "insanların kafasını kesebilir" açıklamasında bulundu.

İnsanların özellikle Geleceğe Dönüş filminden sonra hayali olan uçan arabalarla ilgili konuşan Elon Musk, kaçınılmaz olarak birilerinin uçan arabaları doğru bir şekiilde kullanmayacağını belirterek, "bu durum aşağıdaki inanlar için tehlike yaratır. Araçlar düşerek insanlara zarar verebilir ya da insanların kafasını kesebilir." dedi.

"Neden uçan araba yapmıyorsunuz?"

Musk'ın bu açıklamaları farklı yorumlara da neden oldu. Özellikle Los Angeles'in altından yolculuk için 1 dolar talep etmesi ve "neden uçan araba yapmıyorsunuz?" sorusuna verdiği, "tüneller, uçan arabalardan çok daha keyifli" yanıtını vermesi, sahibi olduğu The Boring Company'nin yer altı tünel faaliyetlerini öne çıkarmaya çalıştığı iddialarını doğrular nitelikte.

Elon Musk kimdir?

Elon Musk, Tesla Motors ve 2012 yılında ticari bir uzay gemisini uzaya gönderen SpaceX firmasının kurucusu olarak bilinen Güney Afrikalı bir girişimcidir. Elon musk dünyayı değiştiren 100 kişi arasında gösterilmektedir.

Elon Reeve Musk (28 Haziran 1971), 1999 yılında X.com‘u (daha sonra PayPalolmuştur), 2002 yılında SpaceX‘i ve 2003 yılında Tesla Motors‘u kuran, Güney Afrika’da doğmuş Amerikalı bir girişimcidir. Musk, ilk kurduğu Zip2 şirketini Compaq Computers‘a satınca 20’li yaşlarının sonlarına doğru multimilyoner oldu. 2012’nin Mayıs ayında SpaceX ilk ticari aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdikten sonra gündeme oturdu. 2016 yılında SolarCity‘i satın alarak portföyünü geliştirdi ve Amerikan Başkanı Donald Trump‘ın ilk günlerinde danışmanlık görevine getirilerek, sektördeki liderliğini ispatlamış oldu.

Elon Musk’ın Serveti

elon musk forbesForbes‘e göre, 2017 Aralık ayı itibariyle Elon Musk’ın serveti 20.2 milyar dolar. İlk milyarını 2002 yılında PayPal’ı satarak kazandı ve bugün, SpaceX şirketinin değeri ise 20 milyar dolardan çok daha fazladır.

Elon Musk Eğitim Hayatı

1989 yılında daha 17 yaşındayken Elon Musk, Queen’s Universitesi‘nde okumak ve Güney Afrika’daki zorunlu askerlik hizmetinden kaçmak için Kanada’ya taşındı. Daha sonra 1992 yılında Pennsylvania Üniversitesi‘nde işletme ve fizik okumak için bu okuldan da ayrıldı. Ekonomi alanında lisans diploması aldı ve fizik alanında yüksek lisans yapmaya başladı.

elon musk eğitimiPennsylvania’dan ayrıldıktan sonra Elon Musk, enerji fiziği alanında doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi‘ne başvurdu. Ancak bu hamlesi internetin patladığı zamana denk geldi ve bunun bir parçası olabilmek, ilk şirketi Zip2 Corporation‘ı kurmak için okula başladıktan iki gün sonra okulu bıraktı. Çevrimiçi bir şehir rehberi olan Zip2 kısa bir süre sonra New York Times ve Chicago Tribune gazetelerinin web siteleri için içerik sağlamaya başladı. 1999 yılında Compaq Computer Corporation, Zip2 şirketini 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse karşılığında satın aldı.

Trump’ın Danışmanı Elon Musk

Trump 2016 yılında Amerika’nın yeni başkanı olarak seçildikten ve büyük altyapısal gelişimlerle ilgili planlarını açıkladıktan sonra Elon Musk, yeni başkan ve danışmanları ile ortak bir amaca sahip oldu. Aynı yılın Aralık ayında Başkan Trump’ın Strateji ve Politika Forumu’na dahil edildi ve Ocak ayında Trump’ın Üretim İşleri Girişimciliği grubuna katıldı.

elon musk trumpHer ne kadar, kimi zaman Müslüman ülkelerden mültecilerin kabulunu yasaklaması gibi başkanın tartışmalı uygulamaları olsa bile Elon Musk yeni yönetime katılımını savundu. 2017 yılının başlarında şu şekilde bir tweet gönderdi “Benim hedeflerim dünyanın sürdürülebilinir enerjiye geçişini hızlandırmak ve insanoğlunun birden fazla gezegende yaşayabilmesini sağlamaktır. Bunun sonucunda yüz binlerce yeni iş alanı oluşacak ve gelecek hepimiz için çok daha iyi bir yer halini alacaktır.” 1 Haziran tarihinde Trump, Amerika’nın Paris İklim Birliği’nden ayrıldığını açıklamasının hemen ardından Elon Musk danışmanlık görevinden çekildiğini açıkladı.

Elon Musk’ın Eşleri

Elon Musk iki sefer evlendi. 2000 yılında Justine Wilson ile evlendi. Tartışmalı bir ayrılıktan sonra Elon Musk, Talulah Riley ile tanıştı ve 2010 yılında evlendiler. Çift, 2012 yılında ayrıldı ancak 2013 yılında tekrar evlendiler. İlişkileri, sonunda 2006 yılında boşanma ile bitti. Elon Musk, aynı zamanda oyuncu Amber Heard ile sıklıkla ayrılıp, barıştıkları bir ilişkidedir.

Elon Musk’ın Çocukları

Elon Musk’ın eski karısı Justine Wilson’dan 5 tane erkek çocuğu sahip. 2002 yılında ilk oğlu daha 10 haftalıkken ani bebek ölümü sendromundan ötürü hayatını kaybetti. Allen Musk ve Wilson, bir ikiz ve bir de üçüz olmak üzere beş ayrı erkek çocuğa sahiptir.

Doğum Günü ve Milliyeti

Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında Pretoria, Güney Afrika’da doğdu. 1989 yılında, daha kolay bir şekilde Amerika vatandaşlığına geçebilmek için Kanada vatandaşı oldu. 2002 yılında Amerikan vatandaşı olma hedefini başardı.

Elon Musk Ailesi ve Gençlik Yılları

elon musk blastarKanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olan Elon Musk çocukluğunu kardeşleri Kimbal ve Tosca ile Güney Afrika’da geçirdi. 10 yaşlarındayken ailesi boşandı ve içine kapanan Elon musk ,bilgisayarlar ile ilgilenmeye başladı. Kendi kendine program yazılımcılığını öğrendi ve 12 yaşında Blastar adında bir oyun yaratarak, ilk yazılımını yazmış oldu.

Elon Musk’ın Şirketleri

PayPal

elon musk paypal1999 yılında Elon Musk, çevrimiçi bir finansal hizmet / ödeme şirketi olan X.com‘u kuran kişilerden birisiydi. X.com kurulduktan bir yıl sonra bugün PayPal olarak bildiğimiz halini aldı ve 2002 yılının Ekim ayında PayPal 1.5 milyar dolarlık hisse karşılığında eBay tarafından satın alındı. Satıştan önce elon musk PayPal hisselerinin yüzde 11’ine sahipti.

SpaceX Kurucusu Elon Musk

elon musk spaceXElon musk ,2002 yılında ticari uzay yolculukları yapma amacıyla üçüncü şirketi olan Space Exploration Technologies Corporation ya da diğer adıyla SpaceX‘i kurdu. 2008 yılında SpaceX tamamen kurulmuştu ve NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdikleri bazı şeyler için şirketle bir anlaşma yaptı (ileride astranotların da gönderilmesi planlanıyor).

Falcon 9 Roketleri

elon musk falcon 92012 yılının 22 Mayıs’ında insansız uzay aracı Falcon 9 roketini uzaya gönderince elon musk ve SpaceX tarih yazmış oldu. Araç, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astranotlara takviye için yarım ton yük ile birlikte gönderilmişti ve bu da Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel bir şirket tarafından ilk kez araç gönderilmesine ön ayak oldu. Roketin kalkışı sırasında Musk şunları söylemişti, “Gerçekten de şanslı hissediyorum… Bizim için bu, şampiyon olmak gibi bir şey.

2013 yılının Aralık ayında, Falcon 9 Dünya’nın dönüşü ile uyum yakalayacak yörüngesel bir rota olan sabit konumda duran transfer yörüngesine başarılı şekilde bir uydu taşıdı. 2015 Şubat ayında SpaceX bir başka Falcon 9 roketi göndererek, Güneş’in Dünya’daki güç nakil şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyebilecek aşırı emisyonları gözlemlemeyi amaçlayan Deep Space Climate Observatory (Derin Uzay İklim Gözlemevi) (DSCOVR) uydusunu yörüngeye yerleştirdi.

2017 yılının Mart ayında SpaceX, yeniden kullanılabilinir parçalardan inşa edilen Falcon 9 roketinin başarılı test uçuşlarından sonra daha uygun fiyata uzay yolculuğu yapma imkanının farkına vardı. 2017 yılının Kasım ayında yeni Block 5 Merlin motoru test sırasında patladığında, şirket ilk aksiliği yaşamış oldu. SpaceX, kimsenin yaralanmadığını ve bu konunun yeni nesil Falcon 9 roketlerinin planlamasında hiçbir olumsuz etkiye sahip olmadığını bildirdi.

2018 Şubat ayında şirket, güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı testlerinin ardından bir diğer başarının keyfini sürdü. Ek Falcon 9 güçlendiriciler ile desteklenmiş Falcon Heavy, yörüngeye bol miktarda yük taşımak için ve derin uzay görevleri için potansiyel olarak bir ana uzay gemisi olacak şekilde tasarlandı. Test için Falcon Heavy’e yük olarak Musk’ın kırmızı Tesla Roadstar arabası yüklendi ve arabanın Güneş’in yörüngesindeki planlı yolculuğunu görüntülemek için kameralar ile donatıldı.

falcon heavy tesla roadsterTesla Motors Kurucusu ve CEO’su Elon Musk

Elon Musk, uygun fiyatlara elektirikli arabalar ve aynı zamanda batarya ve güneş panelli araba çatıları üreten Tesla Motors şirketinin eş kurucusu, CEO’su ve ürün mimarıdır. Elon Musk tesla şirketinin ürünlerinin geliştirilmelerinde, mühendisliklerinde ve tasarımlarında söz sahibidir. 2008 yılında, kurulduktan 5 yıl sonra şirket Roadstar adındaki spor araba olan, 0’dan 100 kilometre hıza sadece 3.7 saniyede çıkabilen ve lityum iyon bataryası ile 400 kilometre yol alabilen bir modeli tanıttı. Daimler‘e verdiği hisse ve Toyota ile yaptıkları stratejik ortaklık sonucu Tesla Motors 2010 yılının Haziran ayında halka açıldı ve 226 milyon dolar topladı.

tesla roadsterŞirket, diğer başarısını ilk elektrikli sedanı olan Tesla Model S ile elde etti. Şarj edilmeye gerek duymadan 425 kilometre yol alabilen Model S, Motor Trend dergisi tarafından 2013 yılında Yılın Arabası seçildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×