Bu haber kez okundu.

Facebook yalan haber filtresi Almanya'da aktif edildi

Facebook yalan haber ayıklama filtresini Almanya'daki kullanıcılara açtı. İlk olarak 2016 yılında ABD'de uygulanan sahte haber filtresi özelliği ilerleyen günlerde diğer ülkelerde de kullanılmaya başlanacak. Peki Facebook sahte haber filtresi nedir?

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu geçen yıl kullanıcılardan gelen yalan haber şikayetleri üzerine harekete geçerek yeni bir algoritma geliştirmişti. Sahte haber filtresi (yalan haber ayıklama özelliği) ismi verilen bu algoritma sayesinde gerçeği yansıtmayan haberleri, kullanıcıların haber akışında görmeleri engellenerek, bu tür içeriklerin kullanıcılar arasında hızlı yayılmasının durdurulması ve daha temiz bir sosyal medya deneyimi sunulması amaçlanıyor. Söz konusu algoritma Facebook geliştiricileri tarafından geliştirilen yapay zeka sistemini kullanıyor ve kullanıcıların yalan/sahte olarak gördükleri içerikleri işaretleyerek Facebook'a bildirmelerini sağlıyor.

Facebook sahte haber filtremele
Facebook yalan haber ayıklama özelliği kullanıcıların kandırılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Sahte haber filtreleme özelliği nasıl çalışıyor?

Öte yandan Facebook, sahte haberler konusundaki kararı sadece kullanıcılardan gelen şikayetler doğrultusunda değerlendirmiyor. İlgili şikayetlerin de gerçek olup olmadığından emin olmak için Correctiv isimli bir doğrulama servisinden faydalanıyor. Şikayete konu olan haberler bu kuruluşa gönderiliyor. Eğer kuruluş haberin gerçek olmadığına karar verirse hem kullanıcıya hem de Facebook'a bilgi veriliyor. İçeriğin üzerinde 'yalan haber' olduğuna dair uyarı çıkarken, kaynağın bulunduğu gönderiler haber kaynağında daha aşağılara indiriliyor. Yapılan son değerlendirmeler sonucunda ise şikayete konu olan içeriğin Facebook içerisinde yayılması kısıtlanıyor.

Sahte haber paylaşımları Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri sırasında gündeme gelmişti. Ayrıca Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da platformda sahte haberlerin paylaşılmaması için önlem alınması konusunda Facebook'a çağrıda bulunmuştur. Sosyal medya devi bu çağrı sonrasında 'sahte haber filtreleme' özelliğini Almanya'da kullanıcılara açtığını duyurdu.

Sahte haberler ile mücadele özellikle siyasilerin ilgisini çekiyor

Facebook'un attığı bu adım şüphesiz sosyal medya sitelerinde yayılan yalan haber ve haber kirliliğinin önüne geçecektir. Öte yandan bu uygulamaya özellikle siyasilerin daha büyük ilgi göstereceği aşikar. Zira geçen günlerde ABD Başkanı Donald Trump, CNN ve Buzzfeed'i eleştirmişti. Ardından Almanya Adalet Bakanı'nın yaptığı açıklamalarda bunun bir göstergesi olabilir. Diğer ülkelerden benzer çıkışlar gelip gelmeyeceği konusunda henüz birşey söylemek zor ancak bu özelliğin dünyanın pek çok ülkesinde yaygınlaştırılacağını kesin olarak ifade edebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×