Bu haber kez okundu.

FETÖ'cü hackerlar kayyum atanan şirketlere saldırıyor

FETÖ'nün hackerları iş başında! Terör örgütünün yurt dışındaki 'hayalet hacker' timi Türkiye'deki şirketlere siber saldırı başlattı. DDOS saldırılarının yanı sıra farklı yöntemlerle bu şirketlerin bilgisayarlarına sızmaya çalışan hackerlar, verilerine ulaştıkları şirketlerden 100 binlerce dolar para istiyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'ye yönelik başlatılan mücadele kapsamında terör örgütüne büyük bir darbe vuruldu. Hem kamuda hem de özel şirketlerde çalışan binlerce FETÖ üyesi meslekten ihraç edildi. Bazıları ise 'terör örgütüne üye olma' gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sadece bununla sınırlı kalınmayan mücadelede örgüte en büyük darbe ise ekonomik alanda oldu. Örgütle bağlantısı olduğu tespit edilen şirketlere kayyum atandı. FETÖ kendisine vurulan bu darbeyi hazmedememiş olacak ki yurt dışında bulunan hacker timini harekete geçirdi ve kayyum atanan şirketlere siber saldırı yapılması talimatını verdi. Örgüt bu yolla sistemlerini ele geçirdiği şirketlerden 'anahtar' parası adı altında 100 binlerce dolar para koparmaya çalışıyor.

SİSTEMLERİ ŞİFRELİYORLAR

Kritik düzeydeki bazı şirketlere sadece bilgileri ele geçirmek için siber saldırı düzenleyen FETÖ, yazılımsal anlamda açık tespit ettiği özel işletmelerin ise sistemlerini kilitliyor ve kilidi açmak için para talep ediyor. 'Hayalet Hackerlar' adı verilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün bilgisayar korsanları birden fazla bilgisayarla düzenledikleri DDOS saldırıları ile ilk olarak hedeflerindeki bilgisayarlarda kendilerini farklı yöntemler kullanarak aktif ediyorlar. Ardından sistemi zombiye dönüştürüyorlar yani sistemi bir şifre ile yeniden aktif olacak şekilde bozuyorlar. Sistemi aktif hale getirmesi için hazırladıkları 'anahtar' adı verilen yazılım için de 100 bin dolardan fazla para ödenmesini talep ediyorlar. Örgütün bu yöntemle milyonlarca doları yurt dışına kaçırdığı ileri sürülüyor.

MAĞDUR ŞİRKETLER AÇIKLAMA YAPMIYOR

Fetullahçı Terör Örgütü'nün bu yöntemi kullanarak çok ciddi gelir elde ettiği öğrenildi. Siber saldırıya maruz kalarak sistemleri korsanlar tarafından ele geçirilen şirketler ise bu konuyu ''prestij kaybına uğrarız'' korkusu ile yetkili kurumlara bildirmekten kaçınıyorlar.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) 15 Temmuz'un ardından siber saldırılara maruz kalan şirketlerin bu durumu kuruma bildirmeleri konusunda yükümlü olduklarını açıklamıştı. Ancak buna rağmen şirketlerin uğradıkları saldırıları bildirmediği ve yükümlülüklerini yerine getirmedikleri belirtiliyor.

BTK HACKER ORDUSUNA REKOR BAŞVURU

Öte yandan Bilgi Teknolojileri Kurumu geçtiğimiz günlerde terörist grupların hackerlarına karşı mücadele için hükümetin ''beyaz hacker'' grubu kuracağını duyurmuştu. Bu kapsamda BTK hacker başvuruları başlatılmıştı. Özellikle yazılım ve network güvenliği alanlarında uzman olan kişilerden seçilecek olan BTK hacker ordusu için bir haftada 2 bin 800 bilişimcinin başvuru yaptığı öğrenildi. Halen devam eden Türkiye'nin siber ordusuna katılma başvuruları usom@btk.gov.tr e-posta adresinden yapılabiliyor.

İŞLETMELERE NE YAPMALARI GEREKTİĞİ ANLATILACAK

FETÖ'nün siber saldırı timinin hedefinde daha çok özel işletmeler bulunuyor. Bunun sebebi ise herhangi bir saldırıya maruz kaldıklarında ne yapacaklarını bilmemeleri ve hackerlara daha kolay boğun eğmeleri gösteriliyor. Aslında bu noktada siber olaylara müdahale ekipleri kamu kurumlarında etkin bir şekilde hizmet verdikleri gibi özel işletmelerin sorunları ile de ilgileniyorlar. Hatta bazı işletmeler sistemlerine yapılan siber saldırıların önlenmesi için BTK'ya yardım talebinde bulunuyorlar.

Fakat saldırı anında yani zamanında tespit edilemeyen saldırılar için ne yazık ki geç kalınabiliyor. Bu kapsamda BTK işletmelerin bilinçlendirilmesi için çalışma başlattı. Şirketler bu sayede herhangi bir siber saldırı ile karşı karşıya kaldıklarında ne yapılması gerektiğini öğrenebilecekler. (SABAH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×